Kokcydioza u cieląt: jak z nią walczyć?

Download PDF

Kokcydioza to pasożytnicza choroba spowodowana przez pierwotniaki z gatunku kokcydii. Kokcydioza u cieląt jest groźna dla życia, gdyż niszczy jelita młodych zwierząt, powoduje krwiste biegunki, odwodnienie i osłabienie całego organizmu.

Kokcydioza jest wyjątkowo zaraźliwa i w krótkim czasie może zająć nawet całe stado. Larwy pierwotniaka wydalane są razem z kałem i dostają się do przewodu pokarmowego po spożyciu zanieczyszczonej paszy czy trawy na łące. Pierwotniak zagnieżdża się w jelitach, a następnie upośledza ich funkcjonowanie – przede wszystkim ogranicza wchłanianie substancji pokarmowych z pożywienia. Ale to nie wszystko – pasożyty niszczą też kosmki jelitowe oraz wnikają w ściany jelit, degenerując je.

Śmiertelność w przypadku pojawienia się kokcydiozy jest dość wysoka – cielęta, u których pojawiają się krwiste biegunki, w większości padają już po kilku dniach choroby.

Jakie objawy daje kokcydioza u cieląt?

Kokcydioza najczęściej dotyczy młodych cieląt, które zarażają się pasożytami w momencie porodu. Choroba pierwsze objawy zaczyna dawać ok. 2 tygodnia życia zwierzęcia. Wtedy też pojawiają się pierwsze biegunki i osłabienie, nawet u tych cieląt, które przedtem nie wykazywały żadnych objawów chorobowych. Początkowo biegunki są z domieszką śluzu, następnie stają się krwiste. Cielęta mają przyspieszone tętno i dużo więcej piją, a ich sierść traci połysk. Przy ostrej kokcydiozie może pojawić się niedokrwistość spowodowana utratą krwi z kałem. Śmiertelność w przypadku pojawienia się kokcydiozy jest dość wysoka – cielęta, u których pojawiają się krwiste biegunki, w większości padają już po kilku dniach choroby.

Jak leczyć kokcydiozę u cieląt?

Leczenie cieląt polega na podawaniu preparatów kokcydiobójczych, elektrolitów i dużych ilości płynów. Jednak po wystąpieniu objawów choroby leczenie nie zawsze jest skuteczne. Aby ograniczyć straty ekonomiczne w gospodarstwie, warto jest stosować metafilaktykę, która polega na leczeniu zarażonych zwierząt jeszcze przed wystąpieniem objawów chorobowych. Takie działanie jest zdecydowanie bardziej skuteczne i przynosi lepsze efekty.

 

Porównaj: Kokcydiozy: groźne pasożyty atakujące trzodę chlewną!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o