Konferencje Blattin dla hodowców bydła w Pakosławie

Przełom lutego i marca obfitował w ciekawe wydarzenie, zorganizowane z myślą o hodowcach bydła i producentach mleka. XIX cykl konferencji firmy Blattin pozostawił nas nasyconych wiedzą, którą jak najbardziej trzeba wprowadzać w czyn.
Za nami 19. edycja ogólnopolskich konferencji dla hodowców bydła i producentów mleka, której organizatorem jest dobrze znany hodowcom – Blattin. Tegoroczny cykl zostanie zamknięty 11 marca we Włoszczowie.
Spis treści
Blattin w całej Polsce
Hodowcy z całego kraju mogli skorzystać z programu „na czasie”, na kolejnych pięciu spotkaniach. Począwszy od 25 lutego w Opolu, poprzez Okrzeję w województwie lubelskim, Łomżę, Rojewo w województwie kujawsko-pomorskim i Pakosław – we wszystkich tych miejscach przedstawiono 4 wykłady, wprowadzające w tematykę innowacyjnych rozwiązań.
Co łączy cielęta, żywienie bez GMO, tłuszcze chronione i fitoterapię?
Prelegenci zaproszeni na tegoroczny cykl konferencji to oczywiście reprezentanci środowiska naukowego i branżowego. Wystąpienia skupiały się na nowych trendach w hodowli bydła mlecznego. Aby nadążać za ciągle wzrastającym potencjałem krów, trzeba iść „z duchem czasu” i korzystać ze sprawdzonych, świeżych metod. – Hodowla bydła mlecznego bardzo szybko rozwija się. (…) można zaczerpnąć informacje na temat jakiejś innowacji bądź rozwiązań – stwierdza Małgorzata Lisiecka, z gospodarstwa rolnego w Czechnowie. Wykłady poprowadzili Frank Timmreck z Niemiec, Wiliam Woodley z Kanady, dr Krzysztof Białoń oraz profesor Zygmunt Maciej Kowalski. Myśl przewodnia konferencji – „Nowe trendy w żywieniu bydła mlecznego w kraju i za granicą” – podkreśla, że wzrastająca wydajność krów mlecznych wymaga wprowadzania nowych rozwiązań począwszy od optymalizacji odchowu cieląt.
Frank Timmreck – konsultant żywieniowy firmy Blattin – zapoznał uczestników konferencji z niezmiennie ważnym problemem odchowu cieląt. Podkreślił rolę preparatów mlekozastępczych i konieczność wyboru takich, które będą idealnym substytutem mleka krowy.
Moda czy konieczność?
Profesor Zygmunt Maciej Kowalski przybliżył temat tłuszczów chronionych w żywieniu krów mlecznych. Naukowiec z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie zaciekawił nas postawionym pytaniem w tytule wykładu: Tłuszcze paszowe w dawkach dla krów mlecznych – moda czy konieczność? Podobnie, reprezentant firmy AdiFeed – dr inż. Krzysztof Białoń – zainteresował ciekawym tematem stosowania fitoterapii jako jednego z rozwiązań żywieniowych w dawkach dla bydła.
Rozwiązania z Kraju Klonowego Liścia
Wiliam Woodley – konsultant żywieniowy Woodley Dairy Direction – ponownie skorzystał z zaproszenia organizatorów. Znawca tematu „uwalniania potencjału” stad mlecznych, na tegorocznej konferencji skupił uwagę gości na temacie żywienia bez GMO i wprowadzania śruty rzepakowej. Po zakończonych wystąpieniach nie brakowało podniesionych rąk i pytań zaciekawionych uczestników. – Za pomocą rozmów uczymy się od siebie nawzajem. Spotkałem tutaj w Polsce różnych rolników. Wszyscy byli bardzo zainteresowani – stwierdza Frank Timmreck, konsultant żywieniowy największych niemieckich gospodarstw. – Dowodem na to, że zainteresowanie było duże, były bardzo burzliwe dyskusje na te tematy – ocenia Andrzej Mirek, współwłaściciel Blattin Polska.
Z roku na rok przybywa chętnych
Za każdym razem, kolejne edycje konferencji organizowanych przez firmę Blattin, cieszą się dużym zainteresowaniem. Andrzej Mirek – z Blattin Polska – nie ukrywa zadowolenia z przebiegu tegorocznego cyklu. – Myślę, że możemy mówić o sukcesie ponieważ w konferencjach uczestniczyło około 700 osób. (…) Staramy się zawsze, żeby były ciekawe. Mówimy o nowych trendach, o nowych sposobach, o nowym podejściu do produkcji – podkreśla współorganizator.
– Była bardzo duża frekwencja i jestem tego zdania, że firma Blattin może być bardzo zadowolona ze swoich konferencji i mam nadzieję, że jeżeli konferencja w przyszłam roku znowu się odbędzie, to będę ponownie gościem firmy Blattin – podsumowuje Frank Timmreck.
Szkolenia dla hodowców bydła – najważniejsze to praktyczna treść
Michał Hądzlik od wielu lat prowadzi gospodarstwo rolne w Drzewcach. Zajmuje się głównie produkcją mleka i hodowlą krów mlecznych. Co roku uczestniczy w konferencjach firmy Blattin. – Tego typu rzeczy – jak ta konferencja, plus doradztwo i produkty firmy Blattin – uważam, że są również miarą naszego sukcesu – przyznaje hodowca. Podobne zdanie ma Małgorzata Lisiecka, prowadzą gospodarstwo w okolicach Bojanowa w województwie wielkopolskim – Z każdej konferencji można wynieść jakieś ciekawe pomysły, które po wdrożeniu na fermie, niosą ze sobą jakieś ułatwienia bądź zyski.
W oczekiwaniu na „dwudziestkę”
Kolejny cykl konferencji zakończył się sukcesem, a za rok jubileuszowa XX edycja. – Jak co roku, od 19 lat firma paszowa Blattin, z którą się od wielu lat przyjaźnię, zgromadziła bardzo pokaźną grupę hodowców na szkoleniach, na konferencji – stwierdza prof. dr hab. inż. Zygmunt Maciej Kowalski. Choć do następnych szkoleń cały rok, to organizatorzy już zaczynają „kreślić szkic” programu – Też myślimy już dzisiaj o XX edycji. Nie chciałbym zbyt dużo mówić jak ona będzie wyglądała. Natomiast mając możliwość dzisiaj – bardzo serdecznie zapraszam i chciałbym, aby w tej XX edycji uczestniczyło przynajmniej 1000 osób – mówi współwłaściciel firmy Balttin Polska, Andrzej Mirek.
Dowiedz się więcej z naszego materiału wideo:
