Kongres Polska Wieś XXI za nami. O czym dyskutowano?
Ponad 20 paneli dyskusyjnych oraz blisko 100 prelegentów z Polski i zagranicy — tak w skrócie można podsumować drugą edycję kongresu Polska Wieś XXI. Przed jakimi wyzwaniami stoi polskie rolnictwo?
Europejski Kongres Innowacyjnych Rozwiązań dla Obszarów Wiejskich i Rolnictwa — Polska Wieś XXI odbył się 19–20 kwietnia br. w Warszawie.
Spis treści
Inicjatywa Kongresu Polska Wieś XXI
Organizatorem wydarzenia były Międzynarodowe Tragi Poznańskie. Co ważne, wydarzenie powstało z inicjatywy byłych ministrów rolnictwa urzędujących w ostatnich 30 latach. To oni weszli w skład rady programowej kongresu. Z kolei w skład rady naukowej weszli rektorzy polskich uczelni przyrodniczych i rolniczych. Ponadto kongres został objęty honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Natomiast partnerami strategicznymi były Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Kongres Polska Wieś XXI — jakie założenia
To już druga edycja tego wydarzenia. Ideą kongresu jest wspieranie działań na rzecz rozwoju produkcji żywności wysokiej jakości oraz łagodzenia zmian klimatycznych. W związku z tym dyskusje toczone w ramach kongresu skupiły się na kilku kluczowych zagadnieniach.
Po pierwsze, dużo uwagi poświęcono aktualnym wyzwaniom polskiego rolnictwa na tle sytuacji geopolitycznej. Dyskutowano również na temat bezpieczeństwa żywnościowego w dobie globalnych zmian polityczno-ekonomicznych. Po trzecie kilka paneli poświęcono suwerenności energetycznej, ze szczególnym naciskiem na kwestie rozwoju OZE w odniesieniu do bezpieczeństwa energetycznego na obszarach wiejskich.
Ponadto wśród poruszanych zagadnień pojawiły się również polityka zdrowotna, społeczno-kulturalna oraz edukacyjna na terenach wiejskich. Dyskutowano też o sprawach mieszkańców wsi i rolnictwa z perspektywy organów kontroli państwowej i ochrony prawa.
Polska Wieś XXI: branża zbożowa w obliczu geopolitycznych zmian
W wyniku pandemii i najazdu Rosji na Ukrainę sytuacja na światowym rynku zbóż uległa zachwianiu. Okazało się, że bezpieczeństwo żywnościowe jest zagrożone. Wzrosły też koszty produkcji, a to za sprawą rosnących cen energii i środków produkcji. Co więcej, wiele zastrzeżeń budzi aktualna polityka UE. Nakładanie przez KE dodatkowych wytycznych w ramach strategii „Od pola do stołu” coraz częściej koliduje z opłacalnością wielu gospodarstw rolnych. Producenci zbóż kwestionują sensowność niektórych rozwiązań w ramach Planu Strategicznego WPR 2023–2027. Przede wszystkim jednak obawiają się oni drastycznego spadku produkcji. Zagrożeniem dla niej jest bowiem tania żywność, niespełniająca standardów unijnych. Chodzi o produkty napływające z krajów trzecich, chociażby z Ukrainy.
O Zielonym Ładzie na kongresie Polska Wieś XXI
Wyzwaniem jest też stanowisko Brukseli w kwestii 50% ograniczenia do 2030 r. stosowania środków ochrony roślin i związanego z tym ryzyka. Jednak w kontekście obecnych wyzwań społeczno-gospodarczych oraz politycznych, założenia te będzie trudno zrealizować.
W związku z tym konieczne jest zwiększenie elastyczności unijnych przepisów. Wyznaczenie minimalnych progów dla poszczególnych krajów członkowskich powinny zatem uwzględniać ich wewnętrzne aspekty historyczne, geograficzne i społeczno-gospodarcze. Obawy więc budzi koncepcja tzw. obszarów wrażliwych. Albowiem jeśli cała Polska zostanie uznana za taki obszar, skutkowałoby wprowadzeniem całkowitego zakazu stosowania środków ochrony roślin. Co za tym idzie, produkcja rolnicza w naszym kraju byłaby niemożliwa.
Polska Wieś XXI pod znakiem nowoczesności
W działaniach prośrodowiskowych wsparciem są jednak innowacyjne techniki rolnicze. Mowa chociażby o uprawie bezorkowej, nawożeniu wgłębnym czy siewie w technologii strip-till. Z jednej strony są one przyjazne dla środowiska, z drugiej nie powodują drastycznego spadku plonów.
Dodatkowo trwają prace nad nowymi technikami genomowymi. Środowisko naukowe skupia się na wyhodowaniu roślin o większej odporności na czynniki stresowe. A konkretnie na szkodniki i choroby, ale też na zmienne warunki środowiskowe i stres taki jak susze czy przymrozki. Nowoczesne odmiany pozwoliłyby ograniczyć stosowanie środków ochrony roślin, a nawet nawozów. Takie technologie z pewnością będą dużym wsparciem dla rolników w realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu . Są też odpowiedzią na budzące wśród konsumentów kontrowersje uprawy roślin GMO.
Międzynarodowy charakter kongresu Polska Wieś XXI
Tegoroczny kongres miał charakter międzynarodowy. W związku z tym w ramach tego wydarzenia odbył się Europejski Zjazd Młodych Rolników. To z kolei stworzyło okazję do dyskusji na temat potrzeb nowego pokolenia rolników. A konkretnie chodzi o młodzież, która swoją przyszłość wiąże z produkcją rolną i gospodarowaniem obszarami wiejskimi w obecnych realiach.
Czytaj także: Przyczepy rolnicze ranking sprzedaży
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!