Konsumpcja owoców per capita w Polsce
Konsumpcja owoców przez Polaków w kwietniu była wyższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Najbardziej zyskały truskawki i borówki, z kolei spadło spożycie jabłek i gruszek.
Konsumpcja owoców była obiektem badania, jakie 8–13 kwietnia 2022 r. zrealizowała agencja Kantar. Badanie wykonano na reprezentatywnej próbie 1000 osób w wieku 15 lat i więcej. Wywiady zrealizowano bezpośrednio w domach respondentów (CAPI). Pytano respondentów o częstotliwość spożywania ok. 20 gatunków owoców i warzyw w ostatnim tygodniu.
Spis treści
Konsumpcja owoców — najpopularniejsze owoce jagodowe kwietnia
Największym zainteresowaniem Polaków cieszyły się truskawki. Po te owoce sięgnęło 28% Polaków, czyli ponad 9 mln osób. To o 2 punkty procentowe więcej niż w marcu i o 3 punkty procentowe więcej niż w kwietniu 2021 r. Ponadto na podium znalazły się jeszcze borówki, po które sięgnęło 24% Polaków oraz maliny. Te ostatnie z wymienionych owoców jadło 22% osób. Poza podium były przetwory z czarnej porzeczki (20%) i z aronii (15%).
Porównując z wynikami sprzed roku, najbardziej zyskały: czarna porzeczka, borówka, aronia, maliny i truskawki. Czarna porzeczka „kwiecień do kwietnia” wzrosła aż o 67%, dalej borówka — o 50% i przetwory z aronii — o 26%. Na kolejnych miejscach plasują się maliny (15%) i truskawki (12%).
Konsumpcja innych owoców w kwietniu 2022 r.
Jednakże najpopularniejszym owocem kwietnia były jabłka. W tygodniu poprzedzającym badanie jadło je 88% Polaków. Z kolei w marcu było to 89%, gdy w lutym 90% osób.
Jabłka są najczęściej jedzonymi owocami. Codziennie jadło je 10% Polaków, a dalsze 18% 4 lub 5 razy w tygodniu. Jest to spadek w porównaniu do marca, kiedy codziennie jadło jabłka 12% osób, natomiast kilka razy w tygodniu — 20%.
Drugie miejsce wśród polskich owoców zajęły gruszki, które jadło 43% badanych (w marcu i lutym — 45%).
Reasumując, kwietniowa konsumpcja owoców pokazuje zmiany podaży świeżych owoców. Wraz ze spadającymi cenami owoców jagodowych rośnie ich spożycie, które z kolei przekłada się na spadek spożycia jabłek.
źródło: polskiesuperowoce.pl
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!