Rynek owoców w Polsce 2021 – szacunki
Sezon produkcji owoców 2021 na razie zaliczyć można do udanych. Przed nami jeszcze zbiory części pestkowych i większości ziarnkowych, ale generalnie rynek owoców w Polsce 2021 obfitował, obfituje i będzie obfitował w rodzimą produkcję. Szacunki wielkości produkcji są imponujące.
Rynek owoców w Polsce 2021 w dużym stopniu będziemy mogli oprzeć na rodzimych produktach. Na ogólną ilość i jej jakość wpłynie jeszcze pogoda utrzymująca się do zbiorów. Na razie oczekuje się, że łącznie zbierzemy w tym roku ponad 4,0 mln ton owoców, czyli o 3,3% więcej w porównaniu z 2020 r. GUS szacuje, że jabłek zbierzemy ok. 3,6 mln ton, a gruszek 57 tys. ton.
Czytaj też: Zbiory jabłek w 2021 – szacunki.
Spis treści
Rynek owoców w Polsce 2021 – czyli ile zbierzemy jagodowych?
Łączną produkcję owoców tzw. jagodowych oceniono wstępnie na niemal 0,6 mln ton. Rynek owoców w Polsce 2021 pod kątem jagodowych przypuszczalnie będzie więc większy o 0,5% niż w ubiegłoroczny.
Zbiory malin szacowane są na ok. 120 tys. ton, co stanowi poziom zbliżony do uzyskanego w roku ubiegłym. Produkcję porzeczek ogółem (czarnych i kolorowych łącznie) oszacowano na poziomie przekraczającym 150 tys. ton, czyli o ok. 4% wyższym od produkcji roku poprzedniego. W tym zbiory porzeczek czarnych zostały ocenione na ponad 111 tys. ton, czyli o ok. 1% więcej niż w roku ubiegłym, natomiast zbiory porzeczek kolorowych szacuje się na ponad 41 tys. ton (wzrost o 12,5%).
Tegoroczną produkcję truskawek szacuje się na niemal 177 tys. ton, tj. o ponad 21% więcej od poziomu zbiorów z ubiegłego roku. Plonowanie agrestu oceniono w bieżącym roku na 9,3 tys. ton, tj. na poziomie o niespełna 5% wyższym niż w 2020 r. Produkcja pozostałych owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych w sadach została oszacowana na niemal 135 tys. ton. Dominującym gatunkiem w tej grupie owoców jest borówka wysoka, a jej zbiory w ciągu ostatnich kilku lat systematycznie się zwiększają. Większe w bieżącym roku mogą być również zbiory winogron oraz aronii.
Uzależniony od pogody rynek owoców w Polsce 2021
W naszych warunkach klimatycznych nigdy nie możemy być pewni, co przyniosą kolejne dni pod względem pogody. Na rynek owoców w Polsce 2021, ale przecież w każdym roku aura ma największy wpływ. To od surowości zimy, początku sezonu wiosną, pogody w trakcie letniej i jesiennej wegetacji, a także okołozbiorczej zależy ilość i jakość zebranych owoców. Warunki klimatyczne w całym sezonie produkcji poszczególnych gatunków przekładają się także na przydatność i trwałość przechowalniczą.
W tym sezonie większość plantacji krzewów owocowych i truskawki zimę przetrwała w dobrym stanie.
Obfita i długo zalegająca pokrywa śnieżna uchroniła rośliny przed chwilowymi spadkami temperatury w styczniu i lutym. Topniejący śnieg uzupełnił zasoby wody w glebie, przez co wiosenny start roślin nie był obarczony stresem suszy. Deszczowy maj i początek czerwca, mimo że chłodne, sprzyjały wzrostowi i rozwojowi roślin.
Niestety zbyt częste i obfite deszcze podczas wegetacji roślin jagodowych źle wpłynęły na jakość owoców. Dochodziło lokalnie do masowego pleśnienia i gnicia owoców. Pogoda zdecydowanie pogorszyła jakość malin jesiennych, a chłód i deszcz opóźnił zbiory. Jaka ostatecznie będzie wielkość tegorocznej produkcji malin (łącznie letnich i jesiennych) – czas pokaże. Ocieplenie i słoneczna pogoda prognozowana na razie do połowy września przyspieszy wybarwianie malin. Ich smak również może być niezły. Oby tylko miał je kto zebrać…
Rynek owoców w Polsce 2021 a opłacalność produkcji
Kończy się sezon zbiorów borówki wysokiej, który zaliczyć można do udanych. Tegoroczna cena kilograma tych owoców była opłacalna, a i co do jakości trudno się było przyczepić. Ceny owoców porzeczki czarnej w bieżącym roku zapewniały opłacalność produkcji, podobnie jak truskawki. Ze względu natomiast na lokalnie niskie ceny porzeczek czerwonej oraz białej, część owoców pozostała na krzewach. Jak będzie z aronią? Czy owoce znajdą zbyt? Z łącznej produkcji polskiej aronii na eksport, głównie na rynki azjatyckie, trafia ponad 80%.
Rynek owoców w Polsce 2021 pod względem rodzimej produkcji poszczególnych gatunków jest imponujący. Z roku na rok jesteśmy w stanie wyprodukować bardzo dużo owoców, dobrej jakości. Wciąż jednak borykamy się z opłacalnością produkcji. Ostatecznie na rynku detalicznym ceny owoców 2021 r. czasami powalały jeśli chodzi o ich wysokość. Cóż tego, skoro najczęściej zarabiają pośrednicy, a sadownikowi czasami koszty produkcji nawet się nie zwracają.
Szacunki zbiorów: źródło danych – GUS
Czytaj również – Rynek owoców w Polsce wg Krajowej Unii Producentów Soków – aktualne informacje
Nowe odmiany malin