Czy w dobie kryzysu można zarobić na produkcji mleka?

Download PDF

Zazwyczaj, jeśli spadają dochody, tnie się koszty i produkcję. Nie wszyscy jednak podzielają tę opinię i zachęcają do inwestowania oraz zwiększenia produkcji. Czy w ten sposób można zarobić na mleku?

Na łączny koszt utrzymania krów mlecznych składa się: koszt paszy, amortyzacja budynków oraz remont stada. Produkcja życiowa krów w Polsce wynosi 20–25 tys. kg mleka i od kilku lat nie ulega zmianie. Oznacza to wydajność na poziomie ok. 8 tys. kg mleka rocznie. Statyki z Europy Zachodniej pokazują natomiast 40 tys., co w skali jednego roku przekłada się na 11 tys. kg mleka. Na bazie porównania krajowych stad dr Krzysztof Słoniewski z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka przekonywał podczas wykładu na Targach FERMA w Łodzi, że warto pracować nad dużą wydajnością, gdyż ta realnie przekłada się na zyski.

prow a modernizacja / produkcja mleka

Inwestycja w modernizację również może zmniejszyć późniejsze koszty.

– Żywienie krów wysokowydajnych jest tańsze, gdyż choć ich koszt żywienia jest wyższy, w ostatecznym rozrachunku zarabiamy więcej na kilogramie mleka – przekonywał.

Koszt żywienia krów mniej wydajnych, spełniających polskie średnie, to ok. 0,66 zł, a wysokowydajnych 0,51 zł.

– Podobnie zaoszczędzić można na amortyzacji budynków i ich wyposażenia. Roczne utrzymanie tam krowy to koszt rzędu 1500 zł. Jeżeli rozłoży się to na 8 tys. l mleka produkowanych przez krowę, mamy 19 gr, a jeżeli produkuje 11, mamy o 5 gr niższe koszty.

Czy to wszystko?

Żywienie krów wysokowydajnych jest tańsze, gdyż choć ich koszt żywienia jest wyższy, w ostatecznym rozrachunku zarabiamy więcej na kilogramie mleka.

dr Krzysztof Słoniewski

Nie. Wreszcie należy dołączyć do listy remont stada. Wyprowadzamy jałówki droższe niż krowy rzeźnej o ok. 4 tys. zł. Musi on być spłacony przez krowę w ciągu jej życia. Spłaca to mniej więcej w czasie 1,5 laktacji. W przeliczeniu na mleko wynosi to ok. 16 gr/l dla krowy, która produkuje 25 tys. l mleka, i 10 gr/l dla produkujących 40 tys. l.

– W sumie tylko na tych trzech elementach: pasza, amortyzacja oraz remont stada, można zaoszczędzić 25 gr na litrze mleka. W sytuacji, gdy stawki wynoszą 1,25 zł/l, dla wielu gospodarstw może to być albo nie być. Nie ma znaczenia, jak długo użytkowana jest krowa, lecz jej produkcja roczna – podliczał Krzysztof Słoniewski.

W sytuacji, gdy producenci mleka liczą każdą złotówkę, warto więc sprawdzić, ile można zarobić na jednej krowie, i zastanowić się, jakie kroki przedsięwziąć, by zysk był jak najwyższy.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o