Niższe składki KRUS – tego chce nowy premier?

Niższe składki KRUS – tego chce nowy premier?

Mateusz Morawiecki podczas debaty nad expose podjął temat ważny dla rolników. Czy będziemy mieli niższe składki KRUS?

Za nami expose Mateusza Morawieckiego. Nowy premier w trakcie debaty podjął temat rolników. Według niego składki KRUS powinny być niższe. A co dalej z  samym KRUS?

Składki KRUS według premiera

Mateusz Morawiecki (Źródło: Wikipedia, licencja Creative Commons, autor: Sanskrit Bandit).

Może się wydawać, że premier mówi jednym głosem z przeciwnikami Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Ale czy tak jest? Wielu rolników narzeka na tę instytucję, co jakiś czas podnoszą się głosy o likwidacji KRUS. Jest to krok rekomendowany przez Unię.  Mateusz Morawiecki twierdzi, że KRUS dla mieszkańców wsi wcale nie jest przywilejem, a wyrównaniem dla tych, których zarobki są niższe. Dlatego w sejmie premier mówił o tym, że składki KRUS nie powinny być podwyższane.

Podczas wtorkowej debaty Morawiecki tłumaczył, że wyższe składki KRUS byłyby niesprawiedliwe dla tych, którzy boleśnie odczuli czas transformacji i zmiany, które ona wywołała. Premier mówił o polskiej wsi: tam naprawdę żyje się ciężej, tam naprawdę ludzie mniej zarabiają (…).

składki KRUS

Krus zostaje, ale być może nie będzie podwyżki składek?

Tak więc z jednej strony możemy cieszyć się, że nowy szef rządu stoi po stronie mniej zamożnych rolników. Natomiast przeciwników KRUS, nie ucieszy to, że nie ma obecnie planów na likwidację Kasy.

O jakich sumach mowa?

W III kwartale 2017 roku rolnik prowadzący gospodarstwo rolne musiał zapłacić podstawową składkę miesięczną na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w wysokości 89 zł. W tym przypadku nie ma rozróżnienia względem posiadanego areału. Miesięczna składka KRUS za ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie wynosiła 42 zł. Natomiast dodatkowe składki na emeryturę i rentę to kwota od 89 do nawet 425 zł.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij