Ocet jabłkowo-miodowy na liście produktów tradycyjnych

Ocet jabłkowo-miodowy na liście produktów tradycyjnych

Kolejny produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych. Tym razem jest to ocet jabłkowo-miodowy!

Do czego nadaje się ocet jabłkowo-miodory? Do wszystkiego! Wszędzie tam, gdzie zawsze używaliśmy octu spirytusowego, można dodać octu jabłkowo-miodowego. Będzie zdrowiej. I smaczniej!

– Wszystko trwało prawie tok – mówi Jan Wróblewski ze Szprotawy, wytwórca octu jabłkowo-miodowego. – Mniej więcej rok temu opisałem dokładnie technologię produkcji mojego octu. Potem konieczne były opinie: etnografa, stowarzyszeń regionalnych i izby rolniczej. Ale udało się. W styczniu dowiedziałem się, że produkowany przeze mnie ocet jabłkowo-miodowy został wpisany na listę produktów tradycyjnych.

Taki ocet fermentuje dłużej, ale jest znakomity i ma przepiękny kolor. Nadaje się wszędzie tam, gdzie do tej pory używaliśmy zwykłego octu spirytusowego: do sałatek, do barszczyku, a nawet do napojów. Jest zdrowy i smaczny.

Jan Wróblewski ze Szprotawy

Pan Jan ocet produkuje od ponad 20 lat. Przede wszystkim na własne potrzeby. 

 Wiele osób przygotowuje na własny użytek ocet jabłkowy – wyjaśnia pan Jan. – A u nas tereny są czyste ekologicznie, jest wiele małych gospodarstw, owoce są smaczne, zdrowe, niepryskane. Ponieważ mam także ule, jakieś 20 lat temu postanowiliśmy, że do fermentacji octu zamiast cukru dodamy miodu. I tak się zaczęło. Taki ocet fermentuje dłużej, ale jest znakomity i ma przepiękny kolor. Nadaje się wszędzie tam, gdzie do tej pory używaliśmy zwykłego octu spirytusowego: do sałatek, do barszczyku, a nawet do napojów. Jest zdrowy i smaczny.

W zasadzie każdy miód, poza gryczanym, nadaje się jako dodatek do fermentacji octu jabłkowego. 

– To drugi zarejestrowany przeze mnie produkt tradycyjny – mówi rolnik. – W woj. lubuskim to 44 produkt wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych. Inne województwa są pod tym względem znacznie bogatsze. Mnie wcześniej udało się zarejestrować jeszcze jeden produkt – ziołomiód pokrzywowy.

Ale to już zupełnie inna historia…

Bezpłatne doradztwo dla rolników już wkrótce! Takiej okazji nie możesz przegapić!

28 250 rolników może wziąć udział w trzyletnich bezpłatnych programach doradczych. Już 23 marca br zostaną wyłonieni doradcy biorący

11 marca 2018

Sprzedaż gruntów rolnych – gdzie ziemia jest najdroższa?

W rolnictwie inwestujemy nie tylko w nowe maszyny, ale także dodatkowe grunty uprawne. Jakie są perspektywy dla rynku ziemi rolniczej w Polsce?

9 marca 2018

Wody Polskie nadzorują meliorację, a Polacy za wodę zapłacą większe rachunki

Melioracja pod skrzydłami PGW Wody Polskie i wyższe rachunki za wodę to główne zmiany jakie niesie ze sobą nowe Prawo wodne.

18 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij