Woj. opolskie: żniwa się przeciągają

Download PDF

Pogoda wciąż utrudnia zbieranie plonów. Gleba jednak nie jest zbyt mokra. Dlaczego?  Kiedy rolnicy zakończą żniwa? Sprawdź, czy rolnicy sprzedają czy magazynują tegoroczne plony!

Trwają żniwa. W przeciwieństwie do poprzedniego roku zbiory się przeciągają. Wielu rolników, tak jak Adam Toporowski, nie może ich skończyć z powodu deszczu.

– W tej chwili już jesteśmy za półmetkiem dużym, końcówka. Na moich polach praktycznie zostały jeszcze 2 dni koszenia, chociaż cały czas przerywa nam deszcz – mówi Adam Toporowski, rolnik z Bogdanowic.

– Pogoda, prawdziwa pogoda żniwna, powiedzmy trwała 3 dni, czy nawet i 2, można by tak powiedzieć. Ok. 30% zboża musieliśmy wysuszyć na tę chwilę. No a myślę, że skończymy już przy słońcu, tak że nie będzie potrzeby suszenia – dodaje Rafał Źrałko z Nowej Wsi Głubczyckiej.

Pomimo opadów deszczu, gleba nie jest bardzo mokra.

Pogoda, prawdziwa pogoda żniwna, powiedzmy trwała 3 dni, czy nawet i 2, można by tak powiedzieć. Ok. 30% zboża musieliśmy wysuszyć na tę chwilę.

Rafał Źrałko, rolnik z Nowej Wsi Głubczyckiej

– Ten brak wody, jaki mamy od zeszłego roku, ale to już też w poprzednich latach, no można powiedzieć tak, nie ma żadnego zapasu wilgoci w glebie. I na stanowiskach lżejszych, czy nawet na glebie średniej, taka jak jest na naszych polach, jeśli przez 2 tygodnie nie pada deszcze, to automatycznie na polu widać przesuszenia. I na słabszych stanowiskach, jeśli się jeszcze 2–3 tygodnie temu jechało na przykład samochodem i obserwowało się pole, no to widać było przesuszenia roślin – komentuje Agnieszka Krawczyk z Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.

Z powodu niskich cen tylko część plonów trafia z pól do punktów skupu, a większość składowana jest w magazynach.

– To wszystko idzie na magazyn, magazynujemy już od 20 lat, przechowujemy zboże. Ostatnimi czasy, to się przestało opłacać, ale zawsze z zyskiem trochę się wychodzi – mówi Łukasz Kot, rolnik z Jędrzychowic.

– Po części magazynuję, po części trzeba sprzedawać, bo przednówek się zbliża i także zakupywać już nawozy, które w miarę są w atrakcyjnych cenach. Choć porównując do cen zboża, to jednak dalej to jest troszkę zagadką – dodaje Adam Toporowski.

Jest delikatny problem z gęstością. Najwięcej rolników ma gęstość w granicach 72–74. Młyny już taką pszenicę przyjmują po niższych cenach.

Ryszard Tatura z firmy Agropol

Większość odbiorców zakończyła skup rzepaku. Plony w pow. głubczyckim na Opolszczyźnie były nie najgorsze.

Ceny rzepaku kształtują się w granicach ok. 1600 zł/t za rzepak technologiczny. Plon w naszym rejonie kształtuje się w granicach między 3,5 a 4,2, chociaż zdarzają się rolnicy, którzy mają powyżej 4,5 t/ha – podaje Ryszard Tatura z firmy Agropol.

Gorzej wypadają plony pszenicy, która często nie spełnia parametrów jakościowych.

Jest delikatny problem z gęstością. Najwięcej rolników ma gęstość w granicach 72–74. Młyny już taką pszenicę przyjmują po niższych cenach. Jaka będzie cena za jakieś 2–3 tygodnie, ciężko powiedzieć – dodaje Ryszard Tatura.

Jakość ziarna jest bardzo zróżnicowana. Część ma dobre parametry, ale większość nadaje się tylko na paszę. Eksperci twierdzą, że na cenę po żniwach nie będzie miał wpływ ani eksport, ani import ziarna, ale nikt nie potrafi powiedzieć, co się będzie działo.

 

Zobacz również: Żniwa 2016: warmińsko-mazurskie

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o