Owoce miękkie z Polski podbijają niemiecki rynek
Owoce miękkie z Polski są zdrowe i smaczne. Dlatego cieszą się niezmienną popularnością wśród konsumentów. Jak się okazuje, nie tylko wśród polskich. Także Niemcy doceniają polskie owoce.
Owoce miękkie to jedna ze specjalności produkcyjnych naszego kraju. Jednakże krajowe spożycie nie jest w stanie zagospodarować całego wolumenu produkcji, dlatego producenci ciągle poszukują nowych rynków zbytu. Za granicę trafiają nie tylko świeże owoce, ale także mrożonki oraz inne przetwory.
Spis treści
Owoce miękkie z Polski – jak duży wolumen trafia na zagraniczne rynki
Według danych biura analiz sektora rolno-spożywczego w Banku BNP Paribas w ostatnich latach wzrastał wolumen eksportu borówki z Polski. Z poziomu 7 tys. ton w 2018 r. wzrósł on do 25 tys. ton w 2022 r. Jednak wśród pozostałych owoców miękkich trend taki nie jest aż tak widoczny.
Eurostat podaje, że największym odbiorcą świeżych owoców z Polski są Niemcy. Na kolejnych miejscach znalazły się Białoruś i Niderlandy. Np. na Białoruś w 2022 roku trafiło 60% eksportu polskiej truskawki.
Łącznie w 2022 roku wyeksportowano z Polski 24,5 tys. ton borówki i żurawiny, 23 tys. ton truskawek, 12 tys. ton malin, 3,5 tys. ton porzeczek i agrestu. Przy czym nie zmienił się znacząco eksport porzeczek, zaś mniejszy był eksport truskawek.
A jak duży był eksport przetworów?
W 2022 roku Polska wyeksportowała także 325 tys. ton owoców mrożonych, 57 tys. ton dżemów, marmolad i przecierów oraz 88,7 tys. ton konserw owocowych (wraz z przetworami z orzechów). A wśród nich owoce miękkie mają istotny udział.
Owoce miękkie i ich przetwory — wartość eksportu
Z kolei wg Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowego Instytutu Badawczego, wartość eksportu owoców i ich przetworów w sezonie 2022/2023 wyniosła 2,81 mld euro. Sezon wcześniej było to 2,5746 mld zł. W przypadku sprzedaży owoców miękkich ogółem, aż 53% wartości sprzedaży stanowiła wartość eksportu borówki wysokiej. W sumie w tym czasie wartość wyeksportowanej borówki (wraz z żurawiną) wyniosła 116 mln euro, maliny 50 mln euro, zaś truskawki 28 mln euro. Wartość porzeczki i agrestu łącznie wyniosła 6,5 mln euro.
Źródło: IERiGŻ-PIB, eska.pl
Czytaj też: Abamektyna wycofana z użycia w sadach i na plantacjach
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!