Protest producentów malin. Cena malin zwala z nóg!

Ceny malin w zakładach przetwórczych sięgnęły dna. Plantatorzy postanowili działać. Ogłosili bojkot zakładów przetwórczych. Będzie też protest producentów malin.
W niedzielę 25 czerwca w Moniakach (pow. kraśnicki) odbyło się spotkanie organizacyjne dotyczące obecnej sytuacji na rynku malin. Licznie zgromadzeni plantatorzy jednogłośnie zdecydowali o formie protestu, jaki podejmą. Mianowicie na tydzień zaprzestają zbiorów i tym samym zawieszają dostawy owoców do punktów skupu i zakładów przetwórczych. Szykuje się też akcja protestacyjna w Opolu Lubelskim.
Spis treści
Protest producentów malin przeciwko cenom proponowanym w skupach
W zeszłym tygodniu w wielu punktach skupu ceny malin sięgnęły tragiczny poziom 5 zł/kg, a gdzieniegdzie nawet mniej. Taka stawka jest nie do zaakceptowania przez plantatorów. Obecnie bowiem koszt produkcji maliny letniej szacuje się na około 7 zł/kg, nie licząc kosztów zbioru.
Wszystko wskazuje na to, że sprawdza się czarny scenariusz związany z napływem tanich owoców z Ukrainy. Dotyczy to zarówno owoców mrożonych, z ubiegłorocznych zbiorów, jak i świeżych. Albowiem zbiory na Ukrainie już się rozpoczęły. Mówi się też o zmowie cenowej zakładów przetwórczych.
Czy mrożone owoce z Ukrainy dobiją polskie sadownictwo?
W związku z tym branża apeluje, aby wstrzymać się ze zbiorami w oczekiwaniu na wyższe, godne ceny. Aby to jednak przyniosło skutek, potrzeba najważniejszego — aby producenci malin się zjednoczyli. Czy takie solidarne działanie sektora jest możliwe?
Protesty producentów malin w Opolu Lubelskim
Tymczasem wczoraj i dziś grupa plantatorów protestowała w miejscowości Elżbieta. Poprzez spacerowanie przez przejścia dla pieszych, blokowali rondo obwodnicy Opola Lubelskiego. Tak chcieli zwrócić uwagę na palące problemy sektora.
Jednak protest ten miał charakter bardziej lokalny i spontaniczny. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu plantatorów z powiatów opolskiego i kraśnickiego.
Natomiast duża akcja protestacyjna szykuje się na 3 lipca w Opolu Lubelskim przy ul. Przemysłowej przed zakładami przetwórczymi skupującymi maliny. Swoje wsparcie zapowiedzieli Związek Sadowników RP i Agrounia.
Czy akcja protestacyjna przyniesie efekty?
Protest producentów malin ma na celu zwrócenie opinii publicznej na problem cen malin poniżej kosztów produkcji. Jednak przede wszystkim zjednoczenie się plantatorów i konsekwentne wstrzymanie dostaw owoców do zakładów mogłoby się rzeczywiście przełożyć na zmiany w cennikach.
Tak było ostatnio w Serbii, o czym niedawno pisaliśmy. Tam bowiem również sezon zaczął się od stawek poniżej opłacalności. W odpowiedzi serbscy producenci zbojkotowali zakłady przetwórcze. W sprawę zaangażował się też rząd. Wzrost cen zauważono dość szybko, choć nie tak duży, jak oczekiwano.
Źródła: Związek Polskich Producentów Malin/Fb, Polskie Radio Lublin, Wspólnota Opolska, Związek Sadowników RP
