Przebarwienia liści rzepaku – co może być przyczyną?

Przebarwienia liści rzepaku – co może być przyczyną?

Na niektórych plantacjach widoczne są już przebarwienia liści rzepaku? Jakie objawy powinny najbardziej zaniepokoić plantatorów i co można z nimi zrobić?

W wielu regionach kraju plantacje rzepaku już wschodzą, choć są na różnym etapie rozwoju. Na niektórych polach można zauważyć przebarwienia liści rzepaku, które zawsze są sygnałem do bacznego przyjrzenia się uprawie. Najczęściej w taki sposób objawiają się bowiem niedobory ważnych składników pokarmowych.

– Zmiany wyglądzie liści wschodzącego rzepaku to informacja, że roślinie czegoś brakuje – wyjaśnia Katarzyna Krawczyk, ekspert firmy produkującej nawozy. – W zależności od rodzaju niedoboru, objawy na liściach mogą być inne. Warto jak najszybciej zdiagnozować, czego roślinie brakuje, by zdążyć ją właściwie dokarmić przed wejściem plantacji w zimowy spoczynek.

Przebarwienia liści rzepaku – na co zwracać uwagę?

Aktualnie w niektórych regionach kraju, szczególnie na północy, zaczęły pojawiać się pierwsze zimne noce. Nie trzeba było długo czekać na reakcję ze strony wrażliwego rzepaku. Na wielu plantacjach można już zauważyć fioletowe liście rzepaku, które są symptomem niedoborów fosforu. Im bowiem zimniej, tym rzepak słabiej pobiera i przyswaja fosfor znajdujący się w glebie. Z dnia na dzień przebarwienia stają się coraz bardziej widoczne, przybierając odcienie purpury lub ciemnej czerwieni. Jeśli natomiast liście rzepaku stają się blade i przybierają odcień żółci, najprawdopodobniej brakuje im fosforu.
– Obecnie można jeszcze podać rzepakowi brakujące składniki dolistnie, trzeba jednak robić to bardzo ostrożnie – przestrzega ekspert. – Jeśli plantacja zostanie zbyt mocno pobudzona, w szczególności azotem, może to spowodować gorszą jakość przezimowania.

Braki magnezu, siarki i boru

Bardzo często niedobory poszczególnych składników współwystępują, co wymaga bardzo dokładnej obserwacji roślin i dopiero potem podania odpowiednich składników dolistnie.

Przebarwienia liści rzepaku nieco rzadziej powodowane są niedoborami boru, siarki oraz magnezu. Gdy rośliny mają zbyt mało magnezu, pojawia się chloroza, czyli żółte przebarwienia. Na początku obejmują one starsze liście, a potem stopniowo przechodzą na młodsze. Jeśli roślinom brakuje siarki, również pojawiają się żółte przebarwienia, ale obejmują najpierw młodsze liście, a dopiero potem starsze. Dodatkowo liście zaczynają się zniekształcać, a cała roślina rośnie wolniej. W przypadku niedoborów boru liście stają się natomiast zniekształcone i pofałdowane. Bardzo często niedobory poszczególnych składników współwystępują, co wymaga bardzo dokładnej obserwacji roślin i dopiero potem podania odpowiednich składników dolistnie.

GMO: jak zmodyfikowano kukurydzę?

GMO wciąż wzbudza kontrowersje. Co ciekawe, to kukurydza od samego początku była obiektem zainteresowania koncernów GMO.

10 lutego 2018

Dr Green – Nowa jakość nawozów dolistnych

Chcesz poprawić jakość i wydajność swoich plonów? Dr Green pomoże Ci w tym, z pomocą nowatorskich formuł. Zobacz, jak w prosty sposób zadbać o rośliny!

16 lutego 2018

Do czego służy próba szpadlowa?

Jak za pomocą zwykłego szpadla i pazurków ogrodniczych sprawdzić żyzność gleby w warunkach polowych? Na co zwracać uwagę?

11 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij