Przedwschodowe odchwaszczanie kukurydzy
Powolny wzrost kukurydzy w pierwszych fazach rozwojowych sprzyja powstawaniu zachwaszczenia. Wyeliminowanie konkurencji chwastów na początku wegetacji kukurydzy jest kluczowe dla jej dalszego rozwoju. Dlatego warto przyjąć zasadę: im wcześniej, tym lepiej. Doskonale w tę regułę wpisuje się przedwschodowe odchwaszczanie kukurydzy. Taki zabieg jest bezpieczny dla wschodzącej kukurydzy i jednocześnie skuteczny w usuwaniu jej konkurentów. Sumi Agro Poland wprowadziło niedawno innowacyjne rozwiązanie wśród doglebowych herbicydów kukurydzianych – preparat Tonale. Na czy polega unikalność tego rozwiązania? Wyjaśniamy.
Chwastobójczy zabieg doglebowy cechuje wysoka skuteczność i szybki efekt, gdyż aplikowana ciecz robocza równomiernie pokrywa powierzchnię gleby. Pozwala to na zwalczenie chwastów, które już wykiełkowały, ale także tych jeszcze niewidocznych. Dzięki temu chwasty zamierają na wczesnym etapie wzrostu. Nie mają więc czasu, aby rozpocząć konkurencję z roślinami kukurydzy o wodę i inne składniki odżywcze.
Spis treści
Przedwschodowy zabieg herbicydowy w kukurydzy – skuteczny i praktyczny
Doglebowy zabieg herbicydowy, lepiej niż nalistne, sprawdza się w walce z chwastami trudnymi do wytępienia. Przedwschodowe odchwaszczanie oprócz wysokiej skuteczności charakteryzuje również długotrwała ochrona plantacji.
Kolejną zaletą jest większa niezależność od temperatury niż ma to miejsce przy zabiegach nalistnych. Znacząco ogranicza to ryzyko braku odpowiednich warunków do wykonania oprysku, co mogłoby skutkować spowolnieniem wzrostu kukurydzy, ze względu na konkurencję chwastów.
Tonale. W zwalczaniu chwastów w kukurydzy tego jeszcze nie grali
Firma Sumi Agro Poland na sezon 2022 przygotowała nowe rozwiązanie do przedwschodowego zwalczania chwastów jedno i dwuliściennych, jakim jest herbicyd Tonale. To preparat o unikalnym składzie. Pierwszy raz zastosowano w nim chlomazon do ochrony kukurydzy. Jak dotąd był on znany głównie z rzepaku czy ziemniaka. Teraz w połączeniu z mezotrionem i terbutylazyną jest kompletnym rozwiązaniem o szerokim spektrum zwalczanych chwastów. Tonale skutecznie walczy z zagrożeniem ze strony:
- chwastnicy jednostronnej,
- fiołka polnego,
- komosy białej,
- maruny nadmorskiej,
- rdestu powojowego i ptasiego,
- samosiewów rzepaku,
- tobołków polnych,
- włośnicy zielonej.
Kombinacja trzech substancji aktywnych o różnych mechanizmach działania sprawia, że Tonale efektywnie zwalcza chwasty w kukurydzy bardzo wielu gatunków chwastów i chroni pole przez długi czas po zastosowaniu.
Jak Tonale działa na chwasty w kukurydzy?
Chlomazon hamuje syntezę barwników roślinnych. Pobierany jest przez korzonki kiełkujących nasion chwastów i wędruje do łodygi, powodując jej bielenie. Zahamowanie biosyntezy karotenoidów i zniszczenie chlorofilu odbywa się dzięki mezotrionowi.
Jest on pobierany przez liście oraz korzenie. Szybko przemieszcza się w roślinie, ograniczając jej wzrost. Chlorozę liści w przestrzeniach między nerwami oraz na brzegach i wierzchołkach powoduje terbutylazyna będąca inhibitorem fotosyntezy w fotosystemie II. Efekty działania tych substancji na chwasty mogą nie być widoczne ponad powierzchnią gleby, ponieważ Tonale zapewnia skuteczne odchwaszczanie kukurydzy już na etapie wschodów chwastów.
Wyjątkowa formulacja ZC – przedłużone działanie i bezpieczeństwo
Formulacja ZC to połączenie zalet formy SC i CS. Tonale jest gotową mieszaniną substancji czynnych mezotrionu i terbutylazyny w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą, z mikrokapsułkami chlomazonu. Technologia mikrokapsułkowania MICROPLUS® opatentowana przez Sipcam-Oxon umożliwia zamknięcie chlomazonu w polimerowej kapsułce, dzięki czemu jest stopniowo uwalniania. Wykorzystanie tego rodzaju rozwiązania zapewnia większe bezpieczeństwo dla rośliny uprawnej, poprawę skuteczności i długości działania środka.
Ponadto pomaga to ograniczać wymywanie substancji w głąb profilu glebowego.
Odchwaszczanie kukurydzy – jak stosować Tonale?
Herbicyd Tonale przeznaczony jest do opryskiwania gleby w okresie bezpośrednio po siewie do fazy, kiedy pochewka liściowa przebija się na powierzchnię gleby (BBCH 00–09). Cienka warstwa Tonale w glebie stanowi barierę, która sprawia, że wschodzące chwasty zamierają. Herbicyd stosuje się 1 raz w sezonie, a zalecana dawka waha się między 1,5 a 2,0 l/ha zależnie od stopnia zachwaszczenia plantacji.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!