Sadowniku, czy prześwietliłeś już korony drzew?

Sadowniku, czy prześwietliłeś już korony drzew?

To już ostatnie dni na przycinanie koron drzew. Przypominamy, dlaczego zabieg jest tak ważny oraz jak poprawnie go wykonać.

To już ostatnie chwile na prześwietlanie koron drzew. Przypominamy, dlaczego zabieg jest tak ważny i jak go prawidłowo wykonać.

Prześwietlanie koron to nic innego, jak cięcie gałęzi w celu ich rozluźnienia. Zabieg ten jest niezbędny z wielu powodów.

Jeśli przycinanie zostało zrobione zbyt późno, widać będzie to po samych drzewach. Nazywamy to „płaczem”, gdyż w miejscach cięć pojawiają się soki.

Tadeusz Lis, specjalista w uprawie drzew i krzewów

Po pierwsze umożliwia dostęp światła do liści:

– Efekty dobrego przycinania szczególnie dobrze widać po owocach wiśni, ale nie tylko. Są one zdecydowanie większe oraz mają pełniejszy kolor. Owoców na drzewie jest mniej, ale też zdecydowanie lepszej jakości. To też przekłada się na cenę owocu, jaką można otrzymać w skupie – mówi Tadeusz Lis, specjalista w uprawie drzew i krzewów oraz właściciel jednego z najstarszych centrów ogrodniczych w Gnieźnie w woj. wielkopolskim.

Dzięki przerzedzeniu gałęzi drzewa są też mniej narażone na wytworzenie się specyficznego mikroklimatu między liśćmi, gdyż nie pozwala na to wiatr. W konsekwencji istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Wreszcie dzięki wycince wszelkie zabiegi grzybobójcze zdecydowanie lepiej się udają. Ponadto podczas samego zabiegu łatwiej jest ocenić stan zdrowia drzew i w pierwszej kolejności wyciąć chore oraz obumarłe gałęzie. Pamiętajmy też, by zmienione chorobą części jak najszybciej usunąć z sadu.

przycinanie drzew

Odpowiednio przycięte drzewa będą zdrowsze, a w konsekwencji lepiej zaowocują.

Jak przeprowadzić zabieg?

Jest wiele metod samego przycinania. Do tej pory najbardziej popularny i uniwersalny sposób to skracanie gałęzi o 1/3.

Efekty dobrego przycinania szczególnie dobrze widać po owocach wiśni. Są zdecydowanie większe oraz mają pełniejszy kolor.

Tadeusz Lis, specjalista w uprawie drzew i krzewów

– Jeśli za bardzo przytniemy, wówczas roślina będzie się wysilać, by wytworzyć nowe pędy, a nie owoce. Pamiętajmy też, by sam zabieg powtarzać raz w roku, zanim zacznie się okres wegetacji. Jeśli został zrobiony zbyt późno, widać będzie to po samych drzewach. Nazywamy to „płaczem”, gdyż w miejscach cięć pojawiają się soki – uczula Tadeusz Lis.

Pora i technika prześwietlania drzew owocowych niewiele pomogą, jeśli jednak zapomnimy o właściwych narzędziach. Są one bowiem doskonałym przenośnikiem różnych chorób. Warto jest profilaktycznie obmyć sekator. Można też zaopatrzyć się w specjalny płyn stosowany po cięciu, który zabezpieczy odsłonięte tkanki.

Jak więc widzimy, właściwe przygotowanie drzew do sezonu może owocować nie tylko w sadzie, ale i kieszeni.

Firma Grene stawia na rozwój franczyzy!

Sprawdź, jak zostać właścicielem sklepu jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek na rynku!

7 marca 2018

Oziminy na start! Sprawdź, jaki nawóz będzie najlepszy!

Zboża zasilone siarką to większa zawartość białka i wyższy plon. Nie pomijaj tego składnika przy nawożeniu!

10 marca 2018

Podstawa źdźbła- zadbaj o jej zdrowie!

Choroby podsuszkowe mają duże znaczenie gospodarcze w uprawie zbóż ozimych. Sprawdź jak zwalczyć je na starcie!

14 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij