Sadowniku, czy prześwietliłeś już korony drzew?

Download PDF

To już ostatnie chwile na prześwietlanie drzew. Przypominamy, dlaczego zabieg jest tak ważny i jak go prawidłowo wykonać.

Prześwietlanie koron drzew to nic innego, jak cięcie gałęzi w celu ich rozluźnienia. Zabieg ten jest niezbędny z wielu powodów.

Jeśli przycinanie zostało zrobione zbyt późno, widać będzie to po samych drzewach. Nazywamy to „płaczem”, gdyż w miejscach cięć pojawiają się soki.

Tadeusz Lis, specjalista w uprawie drzew i krzewów

Dostęp światła do liści

– Efekty dobrego przycinania szczególnie dobrze widać po owocach wiśni, ale nie tylko. Są one zdecydowanie większe oraz mają pełniejszy kolor. Owoców na drzewie jest mniej, ale też zdecydowanie lepszej jakości. To też przekłada się na cenę owocu, jaką można otrzymać w skupie – mówi Tadeusz Lis, specjalista w uprawie drzew i krzewów oraz właściciel jednego z najstarszych centrów ogrodniczych w Gnieźnie w woj. wielkopolskim.

Dzięki przerzedzeniu gałęzi drzewa są też mniej narażone na wytworzenie się specyficznego mikroklimatu między liśćmi, gdyż nie pozwala na to wiatr. W konsekwencji istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Wreszcie dzięki wycince wszelkie zabiegi grzybobójcze zdecydowanie lepiej się udają. Ponadto podczas samego zabiegu łatwiej jest ocenić stan zdrowia drzew i w pierwszej kolejności wyciąć chore oraz obumarłe gałęzie. Pamiętajmy też, by zmienione chorobą części jak najszybciej usunąć z sadu.

prześwietlanie drzew

Odpowiednio przycięte drzewa będą zdrowsze, a w konsekwencji lepiej zaowocują.

Jak przeprowadzić zabieg?

Jest wiele metod samego przycinania. Do tej pory najbardziej popularny i uniwersalny sposób to skracanie gałęzi o 1/3.

Efekty dobrego przycinania szczególnie dobrze widać po owocach wiśni. Są zdecydowanie większe oraz mają pełniejszy kolor.

Tadeusz Lis, specjalista w uprawie drzew i krzewów

– Jeśli za bardzo przytniemy, wówczas roślina będzie się wysilać, by wytworzyć nowe pędy, a nie owoce. Pamiętajmy też, by sam zabieg powtarzać raz w roku, zanim zacznie się okres wegetacji. Jeśli został zrobiony zbyt późno, widać będzie to po samych drzewach. Nazywamy to „płaczem”, gdyż w miejscach cięć pojawiają się soki – uczula Tadeusz Lis.

Prześwietlanie drzew

Pora i technika prześwietlania drzew owocowych niewiele pomogą, jeśli jednak zapomnimy o właściwych narzędziach. Są one bowiem doskonałym przenośnikiem różnych chorób. Warto jest profilaktycznie obmyć sekator. Można też zaopatrzyć się w specjalny płyn stosowany po cięciu, który zabezpieczy odsłonięte tkanki.

Jak więc widzimy, właściwe przygotowanie drzew do sezonu może owocować nie tylko w sadzie, ale i kieszeni.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o