Po podpisaniu umowy przyznania pomocy w ramach działań z PROW 2014–2020 jest możliwość realizacji inwestycji. Wystarczy tylko złożyć wniosek o płatność. Czy zaliczka przysługuje każdemu?
– W ramach wybranych form wsparcia PROW 2014–2020 o charakterze inwestycyjnym m.in. „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach OSN”, „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” istnieje możliwość ubiegania się o zaliczkę, co pozwoli na uzyskanie wcześniejszego, częściowego finansowania kosztów inwestycyjnych – podaje ARiMR.
W ramach realizacji programów z PROW 2014-2020 po zawarciu umowy o dofinansowanie można uzyskać zaliczkę.
Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ po otrzymaniu zaliczki jest możliwość rozpoczęcia realizacji inwestycji. Skraca się więc czas oczekiwania na pieniądze.
– Sądzę, że zaliczki na poczet dopłat z rożnych programów PROW zwiększą popyt na maszyny. Dopłaty same w sobie destabilizują rynek. Zaliczki to może nie idealne, ale jedyne w tym momencie rozsądne rozwiązanie. Zarówno dla branży maszyn rolniczych jak i w szczególności dla „mniejszych” rolników. „Więksi” rolnicy podchodzą do realizacji inwestycji w sposób systemowy. Zachowują ciągłość w unowocześnianiu produkcji i bez zaliczek. Natomiast „mniejsi”mają mniej środków finansowych i są zmuszeni do ograniczania zakupów. Także dla nich zaliczki są szczególnie korzystne – twierdzi Rafał Czerech, commercial manager z firmy CynkoMet.
Wniosek o zaliczkę w wysokości do 50% przyznanej pomocy można złożyć w oddziale regionalnym ARiMR, w którym zawarto umowę o przyznaniu pomocy, w terminie 30 dni od jej zawarcia.
Koniecznym warunkiem jest przedstawienie zabezpieczenia, którym mogą być do wyboru: gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa instytucji finansowych, które zawarły umowy z ARiMR w wysokości 110% kwoty zaliczki z terminem obowiązywania co najmniej 4 miesiące dłuższym niż planowany termin złożenia wniosku o płatność ostateczną, poręczenie bankowe, weksel z poręczeniem wekslowym banku na całość zaliczki, zastawu na papierach wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, poręczenia wg prawa cywilnego. Jeżeli w złożonym wniosku nie została zaznaczona opcja wypłacenia zaliczki można się o nią starać 30 dni po zawarciu umowy o przyznanie pomocy, składając wniosek o zaliczkę. Można uzyskać jednorazowo do 50% całości przyznanej pomocy lub w transzach.
Jednym z przykładów może być historia pana Macieja ze wsi Ogrodniczki w woj. podlaskim, który w momencie składania wniosku o przyznanie pomocy z Modernizacja gospodarstw rolnych wypełnił stosowaną opcję o wypłacenie zaliczki. (W przypadku gdy w złożonym wniosku nie zostałaby zaznaczona opcja wypłacenia zaliczki mógłby się o nią starać w ciągu 30 dni po zawarciu umowy o przyznanie pomocy, składając wniosek o zaliczkę). W banku założył specjalnie i tylko na ten cel wyodrębniony rachunek. Jego planowana inwestycja to zakup John Deere’a o wartości 500 tys. więc po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o przyznanie pomocy uzyskał zaliczkę w wysokości 250 tys. na podstawie umowy przyznania.
Rozliczenie zaliczki i wezwanie do zwrotu zaliczki
By uzyskać zaliczkę niezbędne jest złożenie wniosku o przyznanie pomocy i zaznaczyć we wniosku, że chce się by zaliczka była wypłacona.
Niektórzy rolnicy do tego pomysłu podchodzą z rezerwą. Są ostrożni. Wskazuje na to poniższy przykład:
Pan Krzysztof ze wsi Szepietowo znalazł się na liście rankingowej z Modernizacji… Za dotacje zamierza kupić przyczepę samozbierającą do zielonek. Prowadzi produkcję mleka. Ma doświadczenie w korzystaniu z dotacji, ponieważ właśnie dzięki nim kończy budowę silosów. Twierdzi, że: – Zaliczką nie jestem zainteresowany, ponieważ to tylko „więcej zamieszania”. Nikt mi tego nie proponował, nie wnikałem w szczegóły, ale po prostu wiem, że zaliczki nie chcę.
Rozliczenie zaliczki może odbywać się jednorazowo lub w kilku etapach w zależności od tego ile jest przewidzianych płatności w zakresie realizacji operacji. Jeżeli operacja realizowana jest w jednym etapie to tak też rozliczona jest zaliczka – jednorazowo w ramach wniosku o płatność ostateczną.
Jeżeli jest realizowana w kilku etapach wówczas może być rozliczona w ramach płatności pośredniej lub ostatecznej lub w odpowiednich proporcjach w każdym wniosku o płatność. Jednak nie później niż w dniu dokonania przez Agencję płatności ostatecznej.

Wniosek o zaliczkę w wysokości do 50% przyznanej pomocy można złożyć w oddziale regionalnym ARiMR, w którym zawarto umowę o przyznaniu pomocy, w terminie 30 dni od jej zawarcia.
Wezwanie do zwrotu zaliczki wystawiane jest wówczas, gdy rolnik otrzyma na wskazany rachunek bankowy zaliczkę i nie dostanie dotacji z PROW ponieważ złożony wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie lub gdy nie złożył wniosku o płatność umożliwiającą rozliczenie kwoty zaliczki. Złożenie wniosku o płatność wraz z dokumentacją potwierdzającą poniesienie kosztów dokumentuje wykorzystanie zaliczki. Jeżeli w wyniku oceny wniosku zostanie ustalone, że zaliczka została pobrana nienależnie lub była za wysoka konieczny jest zwrot zaliczki. Dotyczy to więc albo całości zaliczki, która nie przysługiwała rolnikowi a została wydana lub tylko części, czyli nadwyżki zaliczki ponad tę która mu przysługiwała.
Zwrot zaliczki ma miejsce wówczas gdy zaliczkę przyznano nie złoży wniosku o płatność umożliwiającego rozliczenie kwoty zaliczki lub złożony wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie.
Wypłacona zaliczka podlega odzyskaniu wraz z odsetkami ustalonymi jak dla zaległości podatkowych od dnia doręczenia beneficjentowi wezwania do ich zwrotu.
Zaliczki na poczet płatności bezpośrednich
– Od 17 października 2016 do 30 listopada 2016 r. wypłacane będą zaliczki na poczet płatności bezpośrednich – podaje ARiMR. Zaliczki będą wypłacane w wysokości 70% należnych rolnikowi dopłat bezpośrednich. Na ich otrzymanie mogą liczyć wszyscy rolnicy, którzy złożyli prawidłowo wypełnione wnioski o dopłaty bezpośrednie.
Przeczytaj również:
Dodaj komentarz