Pustodój: przyczyny i skutki

Pustodój zdarza się często podczas udoju mechanicznego, gdy kubki udojowe pracują także wtedy, gdy w dojonej ćwiartce nie ma już mleka. Jest to zjawisko groźne, gdyż może prowadzić do uszkodzeń wymienia, a nawet do jego zapalenia – mastitis! Lepiej mu więc zapobiegać, niż potem leczyć jego niekorzystne efekty.

Gdy dochodzi do pustodoju, powoduje on uszkodzenia zarówno tkanki gruczołowej, jak i błony śluzowej strzyków. Zdarza się, że pod wpływem pękających naczyń krwionośnych w mleku pojawia się krew, co sprawia, że cała partia nie nadaje się już do niczego. Pod wpływem pustodoju mogą również zostać uszkodzone mięśnie zwieracze strzyków. Wtedy mleko wypływa z nich mimowolnie, nawet w okresach pomiędzy udojami. Uszkodzenia, urazy i pęknięcia tkanek w obrębie strzyków mogą powodować zapalenia wymienia. Dzieje się tak dlatego, że strzyki przestają być strukturą ciągłą i pojawiają się w nich miejsca, przez które bez problemu do wnętrza tkanek mogą przedostawać się drobnoustroje chorobotwórcze, przede wszystkim paciorkowce i gronkowce, które prowadzą do rozwoju mastitis. Pustodój bardzo często jest efektem źle pracujących maszyn udojowych, niewłaściwie skalibrowanych lub po prostu zaniedbanych.

pustodój

Jeżeli w gospodarstwie są stosowane dojarki przewodowe lub bańkowe, warto dokładnie obserwować ich przezroczyste elementy.

Pustodój jest zjawiskiem niewskazanym, dlatego warto mu zapobiegać najlepiej, jak się da. Jeżeli w gospodarstwie są stosowane dojarki przewodowe lub bańkowe, warto dokładnie obserwować ich przezroczyste elementy (części kolektora lub przejrzyste gumy strzykowe), dzięki czemu łatwo można zauważyć moment, w którym mleko przestaje wypływać, a dojarka nadal pracuje. Warto też zainwestować w zaawansowane technologicznie dojarki, które posiadają system automatycznego zdejmowania aparatu udojowego od razu, gdy z ostatniej ćwiartki przestaje wypływać mleko. Dzięki temu pustodój nie będzie miał miejsca.

 

Powiązane: Robot udojowy i hala udojowa: zakup i koszty serwisu

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *