Rynek wołowiny w UE a import z Ameryki Południowej

Rynek wołowiny w UE a import z Ameryki Południowej

Unia Europejska zezwala na import większej ilości wołowiny z Ameryki Łacińskiej. Nie wzbudziło to zadowolenia organizacji europejskich. Dowiedz się czemu

Rynek wołowiny w UE zdominowało mięso z Ameryki Południowej. Do tego Unia Europejska zdecydowała o podwyższeniu oferty dotyczącej wołowiny w czasie negocjacjach z międzynarodową organizacją gospodarczą Ameryki Łacińskiej Mercosur. Wywołało to negatywny odzew europejskich organizacji Copa i Cogeca. 

Rynek wołowiny w UE

Obie organizacje ostro sprzeciwiły się podwyższeniu oferty do 99 000 ton. W sprawie wypowiedział się przewodniczący grupy roboczej „Wołowina”, Jean-Pierre Fleury. Zwrócił uwagę na to, że obecnie już 75% importu wołowiny pochodzi z krajów Ameryki Łacińskiej. A decyzja UE jest spowodowana ustępstwami w innych sektorach, co według przewodniczącego nie powinno mieć miejsca. Fleury mówił:

rynek wołowiny w ue

Organizacje europejskie są zdania, że obecnie za dużo wołowiny importuje się z krajów Ameryki Południowej. Dzieje się to ze stratą dla europejskich producentów.

Potrzebujemy sprawiedliwych i zrównoważonych umów handlowych, dzięki którym na naszym rynku nie będzie dochodzić do nadpodaży. W przeciwnym wypadku powstanie ryzyko dla wzrostu i miejsc pracy na naszych obszarach wiejskich.

Zły czas Europy

Przewodniczący uważa, że obecny czas, kiedy nie wiemy, co nastąpi po Brexicie, nie jest dobry, aby podejmować takie kroki.

Biorąc pod uwagę, że 52% irlandzkiej wołowiny trafia na rynek brytyjski, powinniśmy uniknąć wywierania dodatkowej presji na europejski rynek wołowiny w związku z umową handlową zawartą z krajami Ameryki Południowej.

Ograniczyć import z Ameryki

Potrzebujemy sprawiedliwych i zrównoważonych umów handlowych, dzięki którym na naszym rynku nie będzie dochodzić do nadpodaży. 

Jean-Pierre Fleury

Fleury nie omieszkał powiedzieć także, że kraje te nie są w stanie poradzić sobie  z zasadami fitosanitarnymi obowiązującymi w Unii Europejskiej, co wykazało sprawozdanie Komisji.

Natomiast sekretarz generalny Copa i Cogeca – Pekka Personen – dodał, że należy ograniczyć import do Unii niektórych towarów (chociażby cukru, drobiu czy soku pomarańczowego). Obecnie importuje się te produkty w bardzo dużych ilościach – bez wzajemności.

Wzywamy państwa członkowskie do podjęcia odpowiednich działań zanim proces negocjacji zostanie zakończony – podsumował Personen.

Źródło: Copa i Cogeca

Koszt zwalczania chwastów w jęczmieniu ozimym

Nikt nie lubi przepłacać, a każda promocja cieszy. Przekonaj się, jak zaoszczędzić na środkach ochrony roślin.

Niższy eksport pszenicy, a ceny ziarna

Na jakim poziomie plasują się ceny zbóż w kraju?

18 kwietnia 2018

Batalia o budżet UE – będą cięcia w dopłatach dla rolników?

Czy nowy unijny budżet będzie się wiązał z niższymi wydatkami na Wspólną Politykę Rolną, a co za tym idzie, mniejszymi dopłatami?

23 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij