Stonka kukurydziana: będzie coraz groźniejsza?

Jeszcze nigdy stonka kukurydziana nie pojawiła się w Polsce tak wcześnie, jak w tym roku. Czy oznacza to, że trzeba będzie zmienić strategię postępowania wobec tego szkodnika?

Pierwsze chrząszcze stonki kukurydzianej w tym roku odłowiliśmy na Podkarpaciu na początku lipca – mówi profesor Paweł Bereś z Terenowej Stacji Doświadczalnej w Rzeszowie Instytutu Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy  w Poznaniu. – To o kilka dni wcześniej niż rok temu, a prawie miesiąc wcześniej niż w pierwszych latach pojawienia się szkodnika w Polsce.

stonka kukurydziana

Samiec stonki kukurydzianej. (fot. prof. P. Bereś IOR-PIB)

fot. fot. prof. P. Bereś IOR-PIB

Dlatego i prof. Bereś zastanawia się, czy z czasem faktycznie nie dojdzie do sytuacji, że szkodnik będzie żerował na roślinach już od końca czerwca.

To by zmieniło strategię jego zwalczania, i, być może, byłoby to nawet łatwiejsze – przyznaje profesor. Chrząszcze zaczynające latać razem z omacnicą można byłoby zatem częściowo zwalczyć zabiegiem przeciwko omacnicy. Do tej pory to się nie udawało skutecznie, bowiem masowy nalot stonki przypadał pod koniec lipca do drugiej połowy sierpnia. Jeżeli się zatem okaże, że nie tylko termin pierwszego pojawu stonki jest coraz wcześniejszy, ale również przesunie się szczyt masowych nalotów tego owada z sierpnia np. na 3 lub koniec 2 dekady lipca, to można byłoby myśleć o zabiegu łączonym.

Jak informuje prof. Bereś, głównym stadium szkodliwym stonki kukurydzianej są larwy spędzające całe życie w glebie (szkodnik glebowy). 2 pierwsze stadia larwalne żerując na zewnętrznych tkankach najdrobniejszych korzonków (włośników) zakłócają proces osmozy i prowadzą do ich brązowienia oraz stopniowego gnicia. W wyniku tego powstają zakłócenia w procesie pobierania wody i składników odżywczych oraz ich transporcie do nadziemnych organów wegetatywnych i generatywnych kukurydzy.

Warunkiem przejścia szkodnika przez cały cykl rozwojowy jest co najmniej 2-letnia uprawa kukurydzy w monokulturze.

Trzecie (najgroźniejsze) stadium larwalne posiadając dobrze rozwinięty i silny aparat gębowy, wgryza się do rdzenia większych korzeni, niekiedy docierając nawet do nasady łodygi. Ponadto może podgryzać korzenie przybyszowe. Przy silnie uszkodzonym systemie korzeniowym zostaje zakłócone, a niekiedy nawet całkowicie przerwane zaopatrywanie rośliny w substancje odżywcze. Wskutek tego nadziemne organy kukurydzy stopniowo żółkną, więdną (zwłaszcza w okresach suszy), a niekiedy nawet zasychają.

W ciągu roku stonka kukurydziana rozwija 1 pokolenie. Warunkiem przejścia szkodnika przez cały cykl rozwojowy jest co najmniej 2-letnia uprawa kukurydzy w monokulturze. Jak zwalczać stonkę kukurydzianą? Z metod niechemicznych największe znaczenie ma płodozmian – jest to najskuteczniejsza forma walki ze  szkodnikiem w Europie, gdyż przerywa cykl życiowy szkodnika. Przy zmianowaniu, z jaj wylęgających się na stanowisku po kukurydzy wylęgają się larwy, ale nie znajdują rośliny żywicielskiej i giną. W takim przypadku konieczne jest niszczenie wszystkich samosiewów kukurydzy.

O tym, jak zwalczać stonkę kukurydzianą w monokulturze napiszemy za kilka dni.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *