3 komunikat Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa jest nieco bardziej optymistyczny. Obszarów zagrożonych suszą jest mniej niż podawano w 1 i 2 raporcie. Zmniejszyła się też liczba upraw narażonych na szkody związane z przedłużającym się brakiem deszczu. Gdzie wciąż występuje susza?
Podczas gdy w niektórych regionach kraju rolnicy zmagają się z nawałnicami, burzami i ulewnymi deszczami, w innych rejonach właściciele gospodarstw z niepokojem patrzą w niebo. Susza rolnicza nadal występuje na sporym terenie, choć jej zasięg nieco spadł w porównaniu do poprzedniego okresu raportowania IUNG.
Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego, na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne.
3 okres raportowania IUNG obejmuje czas od 21 kwietnia do 20 czerwca.
– Stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego, na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne – podaje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach. – Jednak susza rolnicza w obecnym okresie 6-dekadowym jest mniejsza, występuje na mniejszym obszarze niż jeszcze 10 dni temu. Zmieniły się też uprawy zagrożone suszą – nie występuje ona w uprawach truskawek, natomiast pojawiła się w uprawach roślin strączkowych.
Poprzedni komunikat IUNG informował o zagrożeniu suszą na terenie 19% polskich gmin. Obecnie jest to już 10% gmin, znajdujących się na terenie 8 województw: kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, lubuskiego oraz pomorskiego. Nadal największa susza dotyczy przede wszystkim upraw zbóż jarych, chociaż jej skutki odczuwają również uprawy ozime. Sucho jest także w uprawach krzewów owocowych.
Dodaj komentarz