Szansa dla masła: rośnie eksport!

Download PDF

Ubiegłoroczne obniżenie cen masła w UE, średnio o 12% w stosunku do 2014 r., spowodowało, że towar ten stał się bardziej atrakcyjny nie tylko dla samych mieszkańców Unii, ale i dla konsumentów spoza jej obszaru.

Według danych Komisji Europejskiej na rynki zewnętrzne sprzedano 135,4 tys. ton masła, czyli o 13% więcej, niż w 2014 r. Eksport do Arabii Saudyjskiej zwiększył się o ponad połowę do 14,1 tys. ton, do Egiptu 3-krotnie – 11,2 tys. ton. Chiny kupiły w Europie o 62% masła więcej, a Turcja o 57%. Ta tendencja jest również sporą szansą dla polskiego rynku.

Sukces wymaga wytężonej pracy nas wszystkich – od producentów po ministerstwo. Mamy nadzieję, że 2016 r. będzie dla nas lepszy.

Dorota Śmigielska, analityk rynku mleka w PFHBiPM

Nie jest tajemnicą, że zamknięcie rynku rosyjskiego było dla nas potężnym ciosem. Wyjeżdżała tam co 5 tona sera podpuszczkowego. Musieliśmy więc skierować eksport na inne tory, choć to właśnie Rosja płaciła nam więcej niż inne kraje. Cały czas próbujemy odnaleźć się na rynku chińskim. Staramy się też dobyć rynki afrykańskie i azjatyckie. Sukces wymaga wytężonej pracy nas wszystkich – od producentów po ministerstwo. Mamy nadzieję, że 2016 r. będzie dla nas lepszy – mówi wyjaśnia Dorota Śmigielska, analityk rynku mleka w Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Szansą może być również rynek amerykański. Z badań, które przytaczają specjaliści Banku BGŻ BNP Paribas wynika, że spożycie mleka na osobę zwiększyło się tam o 5,3% – do 2,6 kg na osobę, a w tym roku prognozuje się, że wzrośnie ono jeszcze o kolejne 2,4%. Jest to nadal o 2 kg mniej niż w UE, stąd przewidywana możliwość większej chłonności rynku. Sprzyjać też może temu fakt, iż od czerwca 2018 r. nie będzie tam można stosować tłuszczy utwardzonych do produkcji żywności.

Również w samej UE trwają dyskusje na temat obecności kwasów trans w żywności. Jedną z opcji jest wprowadzenie dopuszczalnych prawnie limitów w zawartości produktów przemysłowych. Jeśli tak się stanie, również w UE może zwiększyć się zapotrzebowanie na masło.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o