Szansa dla masła: rośnie eksport!

Szansa dla masła: rośnie eksport!

Wzrasta eksport masła z Unii Europejskiej. To oraz nieco niższe jego ceny mogą być jednym z nowych kierunków dla polskiej branży.

Ubiegłoroczne obniżenie cen masła w UE, średnio o 12% w stosunku do 2014 r., spowodowało, że towar ten stał się bardziej atrakcyjny nie tylko dla samych mieszkańców Unii, ale i dla konsumentów spoza jej obszaru.

Według danych Komisji Europejskiej na rynki zewnętrzne sprzedano 135,4 tys. ton masła, czyli o 13% więcej, niż w 2014 r. Eksport do Arabii Saudyjskiej zwiększył się o ponad połowę do 14,1 tys. ton, do Egiptu 3-krotnie – 11,2 tys. ton. Chiny kupiły w Europie o 62% masła więcej, a Turcja o 57%. Ta tendencja jest również sporą szansą dla polskiego rynku.

Sukces wymaga wytężonej pracy nas wszystkich – od producentów po ministerstwo. Mamy nadzieję, że 2016 r. będzie dla nas lepszy.

Dorota Śmigielska, analityk rynku mleka w PFHBiPM

Nie jest tajemnicą, że zamknięcie rynku rosyjskiego było dla nas potężnym ciosem. Wyjeżdżała tam co 5 tona sera podpuszczkowego. Musieliśmy więc skierować eksport na inne tory, choć to właśnie Rosja płaciła nam więcej niż inne kraje. Cały czas próbujemy odnaleźć się na rynku chińskim. Staramy się też dobyć rynki afrykańskie i azjatyckie. Sukces wymaga wytężonej pracy nas wszystkich – od producentów po ministerstwo. Mamy nadzieję, że 2016 r. będzie dla nas lepszy – mówi wyjaśnia Dorota Śmigielska, analityk rynku mleka w Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Szansą może być również rynek amerykański. Z badań, które przytaczają specjaliści Banku BGŻ BNP Paribas wynika, że spożycie mleka na osobę zwiększyło się tam o 5,3% – do 2,6 kg na osobę, a w tym roku prognozuje się, że wzrośnie ono jeszcze o kolejne 2,4%. Jest to nadal o 2 kg mniej niż w UE, stąd przewidywana możliwość większej chłonności rynku. Sprzyjać też może temu fakt, iż od czerwca 2018 r. nie będzie tam można stosować tłuszczy utwardzonych do produkcji żywności.

Również w samej UE trwają dyskusje na temat obecności kwasów trans w żywności. Jedną z opcji jest wprowadzenie dopuszczalnych prawnie limitów w zawartości produktów przemysłowych. Jeśli tak się stanie, również w UE może zwiększyć się zapotrzebowanie na masło.

Protest producentów ziemniaków: po rozmowach z ministrem

Plantatorzy z "Unii Warzywno- Ziemniaczanej" na gorąco podsumowują spotkanie z ministrem rolnictwa Krzysztofem Jurgielem.

17 marca 2018

Nowelizacja Prawa łowieckiego – czy rozwiąże problemy rolników?

Obecnie w Sejmie jest procedowana ustawa, która prawdopodobnie będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2018 r. Czy spełni oczekiwania?

21 marca 2018

Odstrzał dzików = więcej ASF w Polsce?

Odstrzał dzików może wpłynąć na szybsze i łatwiejsze rozprzestrzeniania się ASF w Polsce. Co zrobić, aby nie przynieść wirusa do swojego gospodarstwa?

9 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij