Teleankiety: GUS co miesiąc zbiera dane

Download PDF

Zacznijmy od tego, że na rozmowę z teleankieterem nie musimy się zgodzić. Ale jeśli się już godzimy, podawajmy prawdziwe dane. Będą one służyć do przygotowania prognoz gospodarczych i ważnych danych statystycznych.

Główny Urząd Statystyczny każdego miesiąca prowadzi teleankiety dotyczące kondycji gospodarstw domowych zarówno w miastach, jak i na wsiach.

W badaniu biorą udział wylosowane osoby w wieku co najmniej 16 lat, będące członkami gospodarstw domowych zamieszkujących wylosowane mieszkania – informuje Arkadiusz Borowy z Departamentu Informacji Głównego Urzędu Statystycznego. – Chodzi nam o uzyskanie informacji o postawach konsumentów na podstawie ich własnych opinii. O jakie opinie pytamy? Np. dotyczące zmian ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju i sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych, zdolności do oszczędzania oraz zamierzeń odnośnie zakupu dóbr trwałego użytku i wydatków związanych z mieszkaniem.

Informacje, które zdecydujemy się podać podczas teleankiety, wykorzystywane są do oceny bieżącej sytuacji na rynku i oczekiwań konsumenckich oraz do formułowania krótkookresowych prognoz gospodarczych dotyczących spożycia indywidualnego.

Informacje, które zdecydujemy się podać podczas teleankiety, wykorzystywane są do oceny bieżącej sytuacji na rynku i oczekiwań konsumenckich.

Udział w badaniu jest dobrowolny i anonimowy – dodaje Arkadiusz Borowy. – Poufność przekazanych przez respondentów informacji gwarantuje ustawa o statystyce publicznej.

Warto też nadmienić, że odpowiedzi udzielone przez respondentów nie są weryfikowane z żadnymi źródłami, które mogłyby je potwierdzić lub im zaprzeczyć. Lepiej więc odmówić wzięcia udziału w teleankiecie niż podawać nieprawdziwe dane.

Jeśli mamy wątpliwości co do tożsamości teleankietera, można ją potwierdzić, dzwoniąc na numer infolinii: 22 279 99 99 (opłata zgodnie z taryfą operatora, czynny w godzinach 8–18).

Ankieterów Głównego Urzędu Statystycznego możemy także spotkać na ulicy. Wszystkie zasady udzielania informacji i poufności danych pozostają jednak takie same.

Na koniec podkreślmy, że lutowe badanie kondycji gospodarstw domowych w Polsce GUS prowadzi do 10 lutego.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

3
Dodaj komentarz

avatar
1 Tematy w komentarzach
2 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
2 Komentuj autorów
Beata KozłowskaCat Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Cat
Gość
Cat

Czemu GUS pyta o ceny płodów rolnych z targów i handlu sąsiedzkiego,na przykład zboża , jak żaden z rolników nie sprzedaje zboża na worki po bazarach i nie uzyskuje ceny 1 zł za kg
.GUS na podstawie tych cen podaje średnie krajowe z z tego naliczane są podatki rolne i czynsze dzierżawne. Moim zdaniem ceny powinny być brane ze skupów i a nich naliczane średnie.