Ubezpieczenie upraw rolnych z dopłatą – znamy limit na 2018 rok

Ubezpieczenie upraw rolnych z dopłatą – znamy limit na 2018 rok

Państwo zaproponowało budżet na ubezpieczenie upraw rolnych z dopłatą w 2018 roku. Na jak wysokie dofinansowanie możemy liczyć tym razem?

Ustawa o ubezpieczeniach upraw i zwierząt zobowiązuje Radę Ministrów do corocznego określania wysokości dopłat do ubezpieczeń na następny rok. Tak jest i tym razem – wiemy, ile prawdopodobnie zostanie przeznaczone na ubezpieczenie upraw rolnych z dopłatą w 2018 roku.

Ubezpieczenie upraw rolnych z dopłatą

W projekcie budżetu na przyszły rok na ubezpieczenie upraw rolnych i zwierząt gospodarskich przeznaczono w sumie ponad 800 mln złotych

Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej maksymalna kwota dopłat do składek na ubezpieczenie upraw i zwierząt może wynieść 65%. I tyle prawdopodobnie rząd przeznaczy w 2018 roku. Taka wysokość dopłat obowiązuje również obecnie. Na razie jest to tylko propozycja Rady Ministrów. Teraz trwają konsultacje publiczne. Droga do zatwierdzenia tej sumy jest jeszcze długa, ale jeśli rozporządzenie wejdzie w życie, rolnicy mogą dużo zaoszczędzić.

Dopłata w wysokości 65% składki do 1 ha upraw dotyczy: zbóż, rzepaku, rzepiku, kukurydzy, truskawek, chmielu, warzyw gruntowych, tytoniu, drzew i krzewów owocowych, ziemniaków, buraków cukrowych i roślin strączkowych. Natomiast 65% dopłaty za 1 sztukę zwierzęcia będą mogli otrzymać hodowcy: koni, owiec, bydła, kóz, świń i drobiu.

Cel dopłat

Ubezpieczenie upraw rolnych z dopłatą

Jak widać w pewnym momencie kwoty przeznaczane na dopłaty do ubezpieczeń rolnych znacznie wzrosły, a mają być jeszcze wyższe (opracowanie własne; źródło: Polska Izba Ubezpieczeń).

Ubezpieczenie upraw rolnych z dopłatą zostało wprowadzone ze względu na konieczność zwiększania świadomości rolników. Dopłaty mają przekonywać rolników do ubezpieczeń. Propozycję stawki na dofinansowanie uzasadniono w następujący sposób – obniżenie kosztów ubezpieczeń i zapewnienie środków na wznowienie produkcji po klęskach żywiołowych, ma spowodować wzrost znaczenia polskich gospodarstw na arenie międzynarodowej.

W projekcie budżetu na przyszły rok na ubezpieczenie upraw rolnych i zwierząt gospodarskich przeznaczono w sumie ponad 800 mln złotych. Z roku na rok sumy przeznaczane na dofinansowanie składek rosną. W zeszłym roku bardzo szybko zabrakło pieniędzy, co wzbudziło niezadowolenie rolników. Towarzystwa ubezpieczeniowe, realizujące dopłaty, zapewniają, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca teraz, gdy pieniędzy do rozdysponowania jest znacznie więcej. Państwo planuje dopłacić do ubezpieczeń w sumie 1,8 mld złotych do 2020 roku.

Szkodniki magazynowe zbóż

Przechowywanie zbóż wiąże się z wieloma sprawami, których nie wolno bagatelizować. Jedną z nich są szkodniki. Jak sobie z nimi radzić?

14 listopada 2017

Kongres 590 za nami – gospodarka potrzebuje ubezpieczeń

Za nami kolejny Kongres 590. Jednym z tematów był wpływ branży ubezpieczeniowej na wzrost gospodarczy Polski. Dowiedz się, dlaczego ubezpieczenia są ważne.

24 listopada 2017

Ustawa o obrocie ziemią rolną wciąż niezrozumiała?

Ustawa o obrocie ziemią rolną jest na tyle niejasna, że nawet prawnicy mają wątpliwości co do praw rolników. Przeczytaj, jaką opinię wydał Sąd Najwyższy

18 listopada 2017

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij