Ubezpieczenie zwierząt domowych na wsi na wypadek choroby i leczenia

Zwierzęta domowe na wsi zazwyczaj swobodnie poruszają się po terenie gospodarstwa. To wiąże się z tym, że mogą ulec wypadkowi. Nierzadko zdarzają się też ataki ze strony ludzi bądź innych zwierząt. Jeśli obawiamy się o bezpieczeństwo podopiecznych, możemy zastanowić się czy dobrym pomysłem nie byłoby ubezpieczenie zwierząt domowych.

Ubezpieczenie zwierząt domowych

Opłacając ubezpieczenie zwierząt gospodarskich warto rozważyć dodatkowa polisę dla kotów i psów – one tez są narażone na wsi.

Rolnik z województwa dolnośląskiego trzyma w swoim gospodarstwie zwierzęta domowe, czyli psa i koty. Zwierzęta swobodnie poruszają się po terenie otaczającym dom. Jednak nie są bezpieczne ze względu na nieprzyjaźnie nastawionych sąsiadów i ich agresywne psy. Właściciel zwierząt kilkukrotnie znalazł w pobliżu domu rozłożoną trutkę, która prawdopodobnie była przeznaczona dla jego podopiecznych. Ponadto miał dwie nieprzyjemne sytuacje, w których poszkodowany był jego pies. Za pierwszym razem niebezpieczne i trzymane na łańcuchach psy sąsiadów, zerwały się i pogryzły psa rolnika. Po kilku tygodniach i długim leczeniu zwierzę znowu doznało uszczerbku na zdrowiu – prawdopodobnie ktoś potrącił go na drodze przy gospodarstwie. Zwierzę jest cały czas leczone, bo chora łapa źle się goi. Rosną kwoty poniesione na cotygodniowe wizyty u weterynarza. Rolnik zastanawia się czy mógłby ubezpieczyć swoje zwierzęta domowe na przyszłość?

Ubezpieczenie zwierząt domowych na wsi

Ubezpieczenie zwierząt domowych na wsi nie należy do popularnych tematów. Rolnicy przede wszystkim wykupują polisy dla zwierząt gospodarskich, których hodowla przynosi dochód. Trzeba jednak pamiętać, że psy i koty zapewniają bezpieczeństwo, odstraszają zarówno nieproszonych gości jak i szkodniki, np. myszy. Niektórzy właściciele są też bardzo emocjonalnie związani ze zwierzętami domowymi. Dlatego warto pomyśleć też nad ubezpieczeniem dla nich.

Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenie zwierząt domowych w ramach rozszerzonego zakresu innych ubezpieczeń – np. ubezpieczenia domu czy OC w życiu prywatnym.

Ubezpieczenie psa

Pies na wsi może być zarówno sprawcą szkody jak i ofiarą negatywnych wydarzeń (źródło: Agrofoto; użytkownik: Azzaro).

fot. agrofoto_azzaro

– Zwierzęta domowe można ubezpieczyć za pomocą dwóch produktów. W odróżnieniu od zwierząt gospodarskich można ubezpieczyć je w pakiecie rolnym jako ruchomości domowew zakresie zdarzeń losowych oraz dodatkowo ryzyka kradzieży. Na liście zdarzeń losowych nie ma jednak otrucia ani potrącenia przez samochód – informuje pan Dawid Korszeń, rzecznik prasowy WARTY. – Jeśli rolnikowi zależy na takim zakresie ochrony, to może skorzystać z innego produktu, który przewiduje odpowiedzialność Warty m.in. za pokrycie kosztów poniesionych na leczenie psa lub kota na skutek nieszczęśliwego wypadku w Polsce, zalicza się do niego wypadek komunikacyjny, pogryzienie przez inne zwierzę lub otrucie przez osoby trzecie.

Assistance dla psa?

Firma Link4 od marca 2017 proponuje ubezpieczenie assistance dla zwierząt domowych. Zostało wprowadzone własnie z myślą o takich sytuacjach jak przejechanie przez pojazd. Obejmuje też zatrucia trutką i skaleczenie niebezpiecznymi przedmiotami, które mogą znaleźć się w podłożonym specjalnie jedzeniu. Ponadto takie ubezpieczenie bierze pod uwagę możliwość upadku zwierzęcia z wysokości czy pogryzienie przez obcego psa. Łączna kwota, jaka może być wypłacona i stanowi górną granice odpowiedzialności firmy Link4, to 1000zł (dla jednego zwierzęcia). Co ważne ochrona obejmie nie więcej niż dwa zdarzenia.

Zwierzeta domowe na wsi

Czy Twój pies lub kot uległ kiedyś wypadkowi na wsi?

   
Pokaż wyniki

Odszkodowanie z OC sąsiada

W przypadku pogryzienia psa przez zwierzęta sąsiada, rolnik może domagać się odszkodowania od właściciela tamtego zwierzęcia. Pisaliśmy już o tym, że pies jako inwentarz żywy podlega ubezpieczeniu na tych samych zasadach co inne zwierzęta. W związku z tym za wyrządzone przez niego szkody odpowiada ubezpieczyciel właściciela psa, który był agresorem. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego rolnika i jego celem jest wypłacenie odszkodowania m.in. w przypadku, gdy zwierzę poczyni szkodę i np. dojdzie do pogryzienia.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *