Wojsko będzie strzelać do dzików?

To zakrawa na desperację, ale strach rolników jest zrozumiały. Po stwierdzeniu kolejnego ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń w Polsce, Lubelska Izba Rolnicza apeluje o zwiększenie odstrzału dzików.

Sytuacja na rynku wieprzowiny i strach przed afrykańskim pomorem świń był jednym z ważnych tematów, o których rozmawiano podczas Walnego Zgromadzenia Lubelskiej Izby Rolniczej. Rolnicy są niezadowoleni z dotychczasowych efektów przeciwdziałania chorobie i szkodom rolniczym powodowanym przez dziki.

Odstrzał sanitarny dzików, wprowadzony przez ministra rolnictwa, nie daje żadnych efektów.

Piotr Burek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej

Częste przypadki ASF, szkody wyrządzone przez dziki w uprawach polowych, a co za tym idzie wielomilionowe straty ponoszone przez polskich rolników to skutek bardzo dużej populacji dzików na terenach Polski informuje Piotr Burek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Odstrzał sanitarny dzików, wprowadzony przez ministra rolnictwa, nie daje żadnych efektów. Populacja dzików na terenie woj. lubelskiego stale rośnie i rosną też straty powodowane przez dziki.

Zdaniem rolników fakt, że populacja dzików się zwiększa jest oznaką złego planowania i opieszałości w realizacji planów łowieckich.

Naszym zdaniem, aby zapewnić odstrzał na odpowiednim poziomie, powinien on być realizowany przez odpowiednio wyposażone i przeszkolone służby dodaje prezes Burek. Dlatego też Walne Zgromadzenie naszej izby zaapelowało do Ministra Obrony Narodowej, pana Antoniego Macierewicza o wsparcie kół łowieckich w odstrzale dzików i o ewentualne wykorzystanie wojska w celu zmniejszenia populacji dzików.

Czy tak się stanie? Zobaczymy!

Kup min. 3 j.s. RGT JakuzziKup teraz a czwartą dostaniesz za 1 zł netto!

Co grozi za porzucanie zwierząt? Ekspertka ostrzega o karach!

Liczba bezdomnych zwierząt wzrasta latem nawet o 30%. Za pozbycie się "członka rodziny" w tak okrutny sposób można trafić za kratki.

19 lipca 2019

Ukraińskie kurczaki zaleją Europę za… nasze pieniądze?

Ukraiński potentat drobiarski MHP ominął ograniczenia importowe, teraz występuje o pożyczkę w ogólnoeuropejskim banku!

16 maja 2019

Metody zwalczania chorób grzybowych w kukurydzy

Kukurydza może być atakowana przez ponad 400 różnych patogenów powodujących różne choroby.

17 czerwca 2019