Wzrost cen nawozów azotowych. Czym zastąpić drogie nawozy? Sprawdź!

We wrześniu podobnie jak w poprzednich miesiącach 2022 r. obserwuje się wzrost cen nawozów, w tym również azotowych. Do wysokich cen nawozów przyczyniły się wysokie ceny gazu, które na dodatek zatrzymały krajową produkcję. Jak przedstawiają się ceny nawozów na początku września 2022 r.? Czy nawozy są dostępne? Sprawdźmy!

Wzrost cen nawozów w tym również azotowych, który nastąpił po wstrzymaniu krajowej produkcji to kolejny cios dla rolników, którzy przystępują do jesiennych prac agrotechnicznych. Część z nich niebawem rozpocznie siewy jęczmienia, inni natomiast przystąpią do przedsiewnego lub pogłównego nawożenia roślin ozimych. Jak na dzień 6 września 2022 r. przedstawia się dostępność nawozów, a także ceny u wybranych dystrybutorów?

Wzrost cen nawozów azotowych i problemy z dostępnością

Przypomnijmy, że na skutek gwałtownych podwyżek cen gazu krajowa produkcja nawozów została wstrzymana lub częściowo ograniczona. Wprawdzie po kilku dniach spółka Anwil poinformowała o wznowieniu produkcji nawozów azotowych, jednak to nie spowodowało, że wzrost cen nawozów azotowych przestał pojawiać się. Wręcz przeciwnie – decyzje podejmowane przez krajowe spółki powodują zarówno chaos, jak i niepewność, co można również zauważyć w punktach sprzedaży nawozów.

W trakcie rozmów telefonicznych z wybranymi dystrybutorami nawozów udało nam się ustalić, że ceny nawozów azotowych takich jak: saletra amonowa, mocznik, saletrzak, czy saletrosan na dzień 6 września 2022 r. wahają się między 4100 zł a 5600 zł za tonę.

Dokładniejsze ceny nawozów azotowych obowiązujące na początku września 2022 r. w wybranych punktach sprzedaży nawozów zawarto w poniżej tabeli:

Ceny nawozów azotowych – 6 września 2022 r.
Dystrybutor saletra amonowa mocznik saletrzak saletrosan
Osadkowski S.A. – Punkt Handlowy Strzelin (woj.dolnośląskie) 5600 zł/t 4100 zł/t 4500 zł/t
Skład Rolny Sp. z o.o. (woj. mazowieckie) brak towaru 4300 zł/t brak towaru brak towaru
PHUP Bojer B. i J. Sierpowscy (woj.wielkopolskie) 5000 zł/t 5200 zł/t 4600 zł/t 4800 zł/t
Ampol – Merol Radomin (woj. kujawsko-pomorskie) 5400 zł/t 5600 zł/t 4700 zł/t

Jak można zauważyć wzrost cen nawozów azotowych wciąż występuje. Oprócz tego, u dystrybutorów pojawią się problemy z dostępnością nawozów azotowych takich jak: saletra amonowa, saletrzak, jak również saletrosan.

Ceny nawozów 2022 prognozy – będą kolejne dopłaty?

Wzrost cen nawozów w tym również azotowych to problem z którym próbuje uporać się nie tylko rząd, ale także MRiRW. Jak podaje Polskie Radio 24 według szefa resortu rolnictwa cena nawozów oscylująca w granicach 4000 zł za tonę to maksymalna cena możliwa do przyjęcia.

Nie możemy pozwolić na to, żeby ceny nawozów przekraczały 4 tys. zł (za tonę – PAP), to jest absolutna górna granica. Ale oczywiście będę się starał, żeby jeszcze te ceny ustabilizować na jak najniższym poziomie. Ale ceny powyżej 4 (tys. zł za tonę – PAP) to już naprawdę trudno zaakceptować by było rolnikom – zaznaczył Henryk Kowalczyk.

Przypomnijmy, że w ramach podjętej interwencji na rynku nawozów rząd wprowadził dopłaty do nawozów, które jak okazuje się mogą być ponownie uruchomione. Jak informuje portal TVP Regiony ponowne uruchomienie dopłat do nawozów nastąpi jeżeli wzrost cen nawozów, w tym również azotowych nie zostanie opanowany.

Jeśli nie uda się opanować cen nawozów, to wiosną czy późną zimą, będziemy powtarzać taki program dopłat do nawozów, tak jak zrobiliśmy to w tym roku. W tym roku on się sprawdził, ponieważ było to mniej więcej 500 złotych do hektara – przekazał premier Mateusz Morawiecki.


Wzrost cen nawozów azotowych. Co zastosować, aby zaoszczędzić czas i pieniądze?

Alternatywą dla drogich nawozów jest użycie preparatu Rhizosum N plus, który bardzo szybko i łatwo zaopatruje rośliny w azot, nawet w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków. Stosowanie tego preparatu pozwala nie tylko na obniżenie dawek azotowych nawet o 20-50%, ale także na poprawę właściwości gleby działając stymulująco na wzrost roślin. Rhizosum N plus to produkt ekologiczny zawierający w swoim składzie bakterie azotowe Azotobacter salinestris które wiążą wolny azot z powietrza.

Rhizosum bakterie azotowe nawozy azotowe

Dzięki Rhizosum N plus obniżysz dawki nawozów azotowych o 20-50%.

fot. Agrosimex

Wzrost cen nawozów można zniwelować. Więcej szczegółowych informacji na temat Rhizosum N plus można znaleźć na dedykowanej stronie internetowej firmy Agrosimex.

Czytaj również:
Co dalej z polskim rolnictwem? Dekoniunktura pogłębia się? Sprawdź!
Ceny nawozów w październiku 2022

Źródło: Anwil S.A.; Osadkowski S.A.; Skład Rolny Sp. z o.o.; PHUP Bojer B i J. Sierpowscy; Notowania KPODR; Polskie Radio 24; TVP Regiony

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 28

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. John vein pisze:

    Jakie 500zł jak mnie wyszło 260zł a znajomym jeszcze mniej.Nie każdy ma gospodarstwo do 50ha .

  2. Jan kowalczyk pisze:

    My rolnicy nie będziemy bezmyślnie kupować tak drogich nawozów.Panie ministrze Kowalczyk powinien Pan wiedzieć że ekonomia jest nauką ścisłą ale też bez względna.Kto tego nie zrozumie i nie umie liczyć jego koniec gospodarstwa może być bliski.Ja zapytam poraz kolejny czy da się upiec chleb z saletry amonowej i czy da się nakarmić zwiręta w oborach i chlewniach np mocznikiem.jan