Zima na drogach: co gmina, to inna polityka

Sypnęło, zawiało, a na niektórych drogach pojawiła się gołoledź. Razem z pierwszymi pomrukami zimy na wieś wróciło typowe dla tej pory roku pytanie: co z tym odśnieżaniem?

Za utrzymanie zimowe dróg odpowiadają ich zarządcy.

Sprawy związane z odśnieżaniem załatwimy najczęściej w gminie. Za utrzymanie zimowe dróg odpowiadają ich zarządcy. W przypadku dróg lokalnych będzie to w większości przypadków właśnie gmina. Każda gmina rządzi się jednak po swojemu, dlatego sposób radzenia sobie ze śniegiem może się nieco różnić na poszczególnych obszarach. Zobrazujmy to sobie na paru przykładach.

Odśnieżanie w Lubomierzu: pługi jeżdżą nocą

W dolnośląskim Lubomierzu pługi wyjeżdżają na drogi między 21.00 a 3 w nocy. Standard utrzymania zimowego zamiejskich dróg gminnych przewiduje mechaniczne odśnieżenie jezdni. Posypywanie piaskiem tylko w miejscach wyznaczonych przez zarządcę drogi. Dopuszcza się też przerwy w komunikacji trwające do 24 godzin. W sprawie odśnieżania należy dzwonić do referatu technicznego w gminie, który jest upoważniony do kontaktu z wykonawcą. Wszystko podane jest na stronie internetowej gminy.

W gminie Zielonki zgłosisz drogę do odśnieżenia u każdego sołtysa

zima na drogach odśnieżanie

fot. AgroFoto.pl, użytkownik katator

Z sypkim śniegiem dobrze poradzi sobie np. opłużony ciągnik

W małopolskiej gminie Zielonki informacje online ograniczają się do danych kontaktowych. Zgłoszenia ws. odśnieżania na drogach gminnych można kierować zarówno do Urzędu Gminy, jak i do sołtysów. Dyżurny „Akcji Zima” z ramienia wyłonionego w przetargu wykonawcy jest całodobowo dostępny pod telefonem.

W Galewicach odśnieżają własnym sprzętem

Gmina Galewice w woj. łódzkim nie zatrudnia wykonawcy, ponieważ dysponuje własnym sprzętem odśnieżającym. Na gminne drogi wyruszają dwa opłużone ciągniki i dwie opłużone koparki. Na stronie urzędu podane są dokładne trasy ich przejazdu. W godzinach pracy zgłoszenia przyjmuje Urząd Gminy, a po 15-tej i w dni wolne wyznaczeni pracownicy pod numerami komórkowymi. Standard odśnieżania odpowiada temu z Lubomierza.

Tam, gdzie pług nie dojeżdża

odśnieżanie

fot. stock.adobe.com

Czasami trzeba samemu chwycić za łopatę.

W praktyce zdarza się też, że niektóre mniej uczęszczane drogi odśnieżane są wyłącznie po zgłoszeniu takiej potrzeby. Problem mogą mieć czasem osoby dopiero budujące się gdzieś na skraju wsi, albo mające drogę dojazdową na własnym terenie. W dwóch pierwszych przypadkach – rzecz powinno dać się załatwić z gminą. Drogę prywatną – nie będącą drogą publiczną – będziemy niestety zmuszeni odśnieżyć sami, lub zapłacić komuś dysponującemu odpowiednim sprzętem.

RGT JakuzziKup teraz 5% rabatu na nasiona rzepaku od 3 j.s. RGT Jakuzzi

Biesiada wielkanocna w Lubrzy

Biesiady wielkanocne to ceremoniał kultywowany na śląskiej wsi od lat. Tradycja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

21 kwietnia 2019

Święto pracy – historia warta przypomnienia

Napisana napisana przez robotników walczących o godne warunki pracy.

1 maja 2019