Zmieniły się zasady opodatkowania czynności cywilnoprawnych przy kupnie gruntów. Od 1 stycznia 2016 r. zwolnieni z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) z tego tytułu mogą być tylko posiadacze dużych gospodarstw.
Pozostali muszą zapłacić 2% PCC od wartości zakupionego gruntu. Podatek ten płaci nabywca.
– To nowe zasady i trudno jest jeszcze je ocenić – mówi Barbara Laskowska, dyrektor biura Podlaskiej Izby Rolniczej. – Widać, że jest nastawienie na zwiększanie powierzchni gospodarstw i że więksi mają lepiej. Ale zawsze jest i druga strona medalu. Jest u nas wiele rodzinnych gospodarstw liczących mniej niż 11 ha, które pomimo tego dobrze sobie radzą i przy takim różnicowaniu warunków kupna–sprzedaży mogą być poszkodowane.
Podlasie to tereny w niewielkim stopniu uprzemysłowione, a więc czyste ekologicznie.
Mamy pierwsze sygnały od osób niezadowolonych z takiej nowelizacji zasad.
– Na tym bazuje bardzo wiele małych gospodarstw, prowadzących produkcję ekologiczną lub ogrodniczą – dodaje pani Laskowska. – Bardzo rozwinięta u nas jest także agroturystyka, i to też najczęściej w niewielkich gospodarstwach. Mamy pierwsze sygnały od osób niezadowolonych z takiej nowelizacji zasad. Ale tak naprawdę skutki zmian będzie można ocenić za kilka miesięcy.
Zgodnie z danymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa średnia wielkość gospodarstwa w woj. podlaskim przekracza 12 ha.
– Ziemia jest tu nienajlepsza, wiele gospodarstw nastawia się na produkcję mleka, więc potrzebne są tu duże areały, by zapewnić odpowiednią ilość paszy – wyjaśnia pani dyrektor. – Z drugiej strony, zarówno Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, jak i ustawa o ustroju rolnym mówią, że podstawą powinny być gospodarstwa rodzinne, a te najczęściej nie są duże.
Dodajmy, że według nowych zasad od 1 stycznia 2016 r. zwolnieni z podatku od czynności cywilnoprawnych przy kupnie gruntów będą ci, którzy spełnią następujące warunki:
- przeniesienie własności musi być dokonane w formie umowy sprzedaży,
- nabywana nieruchomość musi utworzyć lub wejść w skład już istniejącego gospodarstwa rolnego o powierzchni nie mniejszej niż 11 ha i nie większej niż 300 ha,
- gospodarstwo musi być prowadzone przez nabywcę co najmniej przez 5 następnych lat.
Takie zasady wprowadziła nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym z 25 czerwca 2015 r. (Dz.U. z 2015 r., poz. 1045).
Dodaj komentarz