Leasing to narzędzie, z którego korzysta wielu przedsiębiorców. Nadal jednak nie jest on popularny wśród rolników prowadzących działalność gospodarczą. Zobacz, jakie są korzyści z leasingu.
– Gospodarstwo rolne Marianówek prowadzimy już od 15 lat i od tego okresu zainwestowaliśmy w nie bardzo dużo pieniędzy – mówi pan Krzysztof Ostrowski, rolnik z Marianówka (woj. dolnośląskie).
Krzysztof Ostrowski, rolnik z Marianówka w pow. dzierżoniowskim, zajmuje się produkcją roślinną i zwierzęcą, a dokładniej hodowlą bydła mięsnego, koni i trzody chlewnej. Jego gospodarstwo liczy ponad 270 ha.
– Gospodarstwo cały czas jest doinwestowywane, ponieważ zmieniają się technologie, cały czas to wszystko idzie do przodu, zwiększa się wydajność maszyn, zwiększa się areał pola. I trzeba inwestować cały czas – opowiada pan Ostrowski.
O tym, że warto inwestować w swoją zagrodę, wie również Waldemar Barabasz z Rękowa, miejscowości leżącej w gm. Sobótka. W gospodarstwie pana Waldemara trzon stanowią przede wszystkim zboża, ale również rzepak oraz warzywa.
– Tak, warto inwestować w gospodarstwo, jeżeli jest to uzasadnione ekonomicznie. W gospodarstwach takich jak moje, czyli większych, w porównaniu do 100 ha, 200, 300 lub więcej, warto inwestować, gdyż nabywana maszyna po 5–6 latach się zwróci i następnie dalej można ją użytkować i ona zarabia na siebie – mówi pan Waldemar Barabasz, rolnik z Rękowa (woj. dolnośląskie).
Polscy rolnicy coraz częściej korzystają z nowych, bardziej atrakcyjnych, metod finansowania. Jedną z nich jest właśnie leasing.
– Leasing do niedawna kojarzony był głównie z finansowaniem pojazdów, jednak z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej polskie przedsiębiorstwa mają możliwość korzystania z różnego rodzaju dopłat oraz funduszy unijnych. To spowodowało, że polskie gospodarstwa zostały zmodernizowane – mówi pani Agata Wierzbicka, doradca finansowy, Europejski Fundusz Leasingowy.
To z kolei spowodowało zwiększenie popytu na usługi finansowe wśród rolników, w tym przede wszystkim na leasing. Oferta finansowania poszczególnych gospodarstw rolnych zależna jest od rodzaju takiego gospodarstwa i sytuacji materialnej rolnika.
– Oferta leasingu charakteryzuje się tym, że możemy sfinansować przedmiot zarówno nowy, jak i używany. Okres finansowania sprzętu rolniczego jest nawet do 108 miesięcy na nowy kombajn, nowy ciągnik, maszynę samobieżną – dodaje pani Wierzbicka.
Realną korzyścią jest m.in. możliwość odliczenia 100% podatku VAT od raty leasingowej.
– Główną zaletą leasingu operacyjnego jest fakt, iż cała rata leasingowa oraz wpłata własna klienta stanowi koszt uzyskania przychodu – komentuje doradca.
Banki coraz częściej i chętniej przygotowują w swojej ofercie produkty skierowane typowo dla rolników, tak jest również w przypadku leasingu.
– Europejski Fundusz Leasingowy oferuje leasing swobodny. Za pomocą usługi leasingu swobodnego leasingobiorca może sam kształtować miesięczne raty płacone za sprzęt przy uwzględnieniu obecnych możliwości finansowych firm. 6 razy w roku klient może dokonać samodzielnie zmiany raty leasingowej, za pomocą usługi Portal Klienta.
Warto dodać, że firmy leasingowe współpracują z czołowymi producentami, dzięki czemu mogą zaoferować rolnikom konkurencyjne ceny maszyn, kombajnów i ciągników oraz innego sprzętu niezbędnego do prac polowych.
Dodaj komentarz