Burak chłodu nie lubi. Herbicydów po kukurydzy też

Jeśli zastanawiamy się dlaczego buraki cukrowe w tym roku rosną stosunkowo wolno to jednym z powodów może być za chłodna pogoda. Ale nie tylko.

Buraki w tej chwili są różne w różnych częściach Polski przyznaje prof. Jacek Piszczek z Terenowej Stacji Doświadczalnej w Toruniu Instytutu Ochrony Roślin Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu. Wszystko zależy od temperatury, a jeszcze bardziej od tego, jak dużą dawkę wody dostały. W okolicach naszej stacji doświadczalnej opadów nie było zbyt wiele, ale są miejsca w Polsce, zwłaszcza na południu, gdzie spadło dużo deszczu. A burak cukrowy deszczu za bardzo nie lubi.

Burak lubi, kiedy jest ciepło i wilgotno, a teraz nie jest zbyt ciepło, a wody jest wręcz za dużo.

prof. Jacek Piszczek, Terenowa Stacji Doświadczalnej w Toruniu Instytutu Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu

Jak mówi profesor, burak cukrowy jest rośliną pochodzącą z Basenu Morza Śródziemnego. To determinuje jego upodobania.

Duża ilość wody go hamuje dodaje prof. Piszczek. Burak lubi, kiedy jest ciepło i wilgotno, a teraz nie jest zbyt ciepło, a wody jest wręcz za dużo.

Może być także inna przyczyna zahamowania wzrostu buraków cukrowych – herbicydy po kukurydzy.

W tej fazie rozwoju buraki mogły już sięgnąć korzeniem przeoranej warstwy ziemi, w której znajdują resztki nierozpuszczonych herbicydów, jeśli buraki były wysiane na stanowisku po kukurydzy wyjaśnia profesor. W ubiegłym roku była susza i herbicydy zastosowane na plantacjach kukurydzy nie rozpuściły się. Tam, gdzie posiano buraki w uprawie bezorkowej rośliny zamierały zaraz po wzejściu. Tam, gdzie pole po kukurydzy zostało przeorane tam teraz trafiają na warstwę gleby z dużym stężeniem pozostałości herbicydów.

Zdaniem profesora warto zapamiętać to, że burak nie lubi stanowiska po kukurydzy, zwłaszcza, gdy rok był suchy.

Gdy w minionym roku było sucho nie siejmy buraków po kukurydzy przestrzega profesor Piszczek. Gdy rok jest mokry, wtedy herbicydy się wchłoną i nie powinno być kłopotów. Jeśli buraki teraz trafiają korzeniem w warstwę ziemi z pozostałościami herbicydów, to odchorują, ale powinny przetrwać.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *