Burak chłodu nie lubi. Herbicydów po kukurydzy też
Jeśli zastanawiamy się dlaczego buraki cukrowe w tym roku rosną stosunkowo wolno to jednym z powodów może być za chłodna pogoda. Ale nie tylko.
– Buraki w tej chwili są różne w różnych częściach Polski – przyznaje prof. Jacek Piszczek z Terenowej Stacji Doświadczalnej w Toruniu Instytutu Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu. – Wszystko zależy od temperatury, a jeszcze bardziej od tego, jak dużą dawkę wody dostały. W okolicach naszej stacji doświadczalnej opadów nie było zbyt wiele, ale są miejsca w Polsce, zwłaszcza na południu, gdzie spadło dużo deszczu. A burak cukrowy deszczu za bardzo nie lubi.
Burak lubi, kiedy jest ciepło i wilgotno, a teraz nie jest zbyt ciepło, a wody jest wręcz za dużo.
Jak mówi profesor, burak cukrowy jest rośliną pochodzącą z Basenu Morza Śródziemnego. To determinuje jego upodobania.
– Duża ilość wody go hamuje – dodaje prof. Piszczek. – Burak lubi, kiedy jest ciepło i wilgotno, a teraz nie jest zbyt ciepło, a wody jest wręcz za dużo.
Może być także inna przyczyna zahamowania wzrostu buraków cukrowych – herbicydy po kukurydzy.
– W tej fazie rozwoju buraki mogły już sięgnąć korzeniem przeoranej warstwy ziemi, w której znajdują resztki nierozpuszczonych herbicydów, jeśli buraki były wysiane na stanowisku po kukurydzy – wyjaśnia profesor. – W ubiegłym roku była susza i herbicydy zastosowane na plantacjach kukurydzy nie rozpuściły się. Tam, gdzie posiano buraki w uprawie bezorkowej rośliny zamierały zaraz po wzejściu. Tam, gdzie pole po kukurydzy zostało przeorane – tam teraz trafiają na warstwę gleby z dużym stężeniem pozostałości herbicydów.
Zdaniem profesora warto zapamiętać to, że burak nie lubi stanowiska po kukurydzy, zwłaszcza, gdy rok był suchy.
– Gdy w minionym roku było sucho nie siejmy buraków po kukurydzy – przestrzega profesor Piszczek. – Gdy rok jest mokry, wtedy herbicydy się wchłoną i nie powinno być kłopotów. Jeśli buraki teraz trafiają korzeniem w warstwę ziemi z pozostałościami herbicydów, to odchorują, ale powinny przetrwać.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!