Buraki cukrowe: co robić z liśćmi?

Kiedyś były zakiszane i wykorzystywane do karmienia krów – dziś nikt tego nie robi. Co i dlaczego warto zrobić z liśćmi buraków cukrowych?

Po wykopaniu buraków cukrowych łęciny najczęściej poniewierają się na polach. Tymczasem warto, by tak nie było, ponieważ liście są dobrym przechowalnikiem dla chorób.

Praktyka pokazuje, że chwościk buraka cukrowego może przetrwać na liściach nawet do 2 lat, a konkretnie 22 miesiące.

prof. Jacek Piszczek z Terenowej Stacji Doświadczalnej w Toruniu Instytutu Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu

Praktyka pokazuje, że chwościk buraka cukrowego może przetrwać na liściach nawet do 2 lat, a konkretnie 22 miesiące – mówi prof. Jacek Piszczek z Terenowej Stacji Doświadczalnej w Toruniu Instytutu Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu. – Dlatego powinno plantatorom zależeć na tym, aby liście buraczane były rozkładane jak najwcześniej. Nie powinny leżeć ani na polu, ani na miedzach.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest przyoranie liści.

Trzeba to zrobić porządnie, żeby jak najszybciej przegniły – dodaje prof. Piszczek. W naszym interesie jest bowiem, żeby chwościk na tych liściach nie przetrwał.

W przypadku buraków cukrowych, planując przyszłoroczne zasiewy koniecznie trzeba także pamiętać o zmianowaniu.

Czasem, gdy zasiewy są duże brakuje miejsca na pełne zmianowanie, ale starajmy się nie siać buraków tam, gdzie były w tym roku – mówi prof. Jacek Piszczek. – Co więcej, starajmy się aby w przyszłym roku nie siać buraków bezpośrednio przy granicy pola, na którym w tym roku były buraki, lub znajdują się teraz pryzmy buraczane. Chodzi o to, żeby utrudnić przenoszenie się chorób.

Pamiętajmy więc o tym, ze głównym pierwotnym źródłem zakażenia chwościkiem są pozostałe na polu po zbiorze resztki liści więc jeśli pogoda pozwoli, warto przyorać starannie ich resztki.

  1. Buraki cukrowe: chwościk przyhamowany przez chłodne noce
  2. Susza w centrum Polski – buraki cukrowe się łamią
  3. Opolskie: buraki cukrowe w kiepskiej kondycji

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *