Ceny warzyw i owoców – jaka sytuacja na rynku? Sprawdź!

Wielkopolska Izba Rolnicza podaje, że ze względu na tegoroczne obfite opady, występują problemy z jakością niektórych warzyw i owoców. Jakie są ceny warzyw i owoców? Jak wygląda sytuacja na rynku? Sprawdźmy!

Wielkopolska Izby Rolnicza, dokonała analizy sytuacji na wybranych rynkach rolnych. Przedstawiła aktualne ceny warzyw i owoców oraz odniosła się do kosztów produkcji.

Z informacji podanych przez WIR wynika, że wraz z rozpoczęciem szkoły, widoczne jest ożywienie na rynku hurtowym owoców i warzyw. Jednak obfite opady sprawiły, że zarówno sadownicy jak i warzywnicy narzekają na problemy z jakością swoich produktów. Chodzi głownie o warzywa korzeniowe czy cebulę.

Przeczytaj również: Rosnące koszty produkcji warzyw i owoców podważają sens ich uprawy

Jakie są aktualne ceny warzyw i owoców?

Rynek warzyw

Jak podaje Wielkopolska Izba Rolnicza na rynku brakuje obecnie warzyw liściowych (szczaw, szpinak, koperek). Ma to odzwierciedlenie w wysokich cenach. Sałata kosztuje około 3 zł, sałata lodowa około 5 zł. Bardzo wysoka jest cena fasoli, która dochodzi do 8 zł/kg, wówczas gdy zazwyczaj w październiku kosztowała około 3 zł/kg. Brakuje również kalafiorów.

sytuacja na rynku warzyw i owoców

Sprawdzamy, na jakim poziomie utrzymują się ceny warzyw i owoców

fot. pixabay

Jeżeli chodzi o ziemniaki, to ich cena jest dosyć niska. Za kilogram ziemniaków zapłacimy 0,80 gr. Jednak eksperci uprzedzają, że przed nami wzrost ceny ziemniaków (gdyż będą one sie źle przechowywać). Tegoroczny zbiór ziemniaków zakończył się plonem zmiennym. Przez choroby grzybicze, jakość ziemniaków jest gorsza, niż w ubiegłych latach. Powoli zbliża się koniec skupu papryki do przetwórstwa.

Rynek owoców

Produkcja wiśni był w tym roku wyższa niż w poprzednim. W Polsce przeznaczono więcej owoców na przetwórstwo, gdyż przetwórcy zaczęli dodawać do napojów więcej naturalnego soku przez wprowadzony w kraju podatek cukrowy – podaje WIR.

W 2021 roku, podobnie jak w 2020 r. zostało wyprodukowanych blisko 120 tys. ton malin. Aktualna cena skupu malin do mrożenia sięga 18-20 zł/kg.

Wielkopolska Izba Rolnicza przedstawiła również ceny wybranych pozostałych owoców i warzyw, które obowiązywały we wrześniu tego roku:

  • jabłka deserowe – 0,98 zł/kg;
  • jabłka przemysłowe – 0,34 zł/kg;
  • cebula – 0,88 zł/kg;
  • pieczarki świeże – 6,84 zł/kg.

Więcej informacji o tym, jak wygląda aktualna sytuacja na rynku warzyw i owoców i jakie są ceny można przeczytać na stronie WIR.

Czytaj również: Jaka pszenica do siewu? Strategia wyboru odmiany pszenicy ozimej

Źródło: WIR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.7 / 5. Liczba głosów 7

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *