Chłodna pogoda bywa pomocna. Dlaczego?

Po upałach z minionego tygodnia nie ma śladu. Ale chłodna pogoda ma swoje dobre strony. Dlaczego może być korzystna?

Ważne jest to, że jest chłodno, a nie zimno i na szczęście rośliny nie przemarzają mówi dr Anna Tratwal z Zakładu Metod Prognozowania Agrofagów i Ekonomiki Roślin Instytutu Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu. Na plantacjach zbóż i rzepaku szkodników jest wyjątkowo mało. Chłodne powietrze pojawiające się co jakiś czas nad Polską wyraźnie szkodnikom nie odpowiada i hamuje ich rozwój.

Chłodne powietrze pojawiające się co jakiś czas nad Polską wyraźnie szkodnikom nie odpowiada i hamuje ich rozwój.

dr Anna Tratwal z Zakładu Metod Prognozowania Agrofagów i Ekonomiki Roślin Instytutu Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu

Pracownicy Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu wizytowali pola zbóż i rzepaku.

Szkodników jest naprawdę mało powtarza dr Tratwal. Na pszenicach i jęczmieniach znalazłyśmy jaja skrzypionek. Są też nieliczne mszyce. I to w zasadzie wszystko.

Niemniej jednak Państwowa Inspekcja Roślin i Nasiennictwa ciągle sygnalizuje możliwość wystąpienia wielu pospolitych chorób i szkodników zbóż i rzepaku typowych dla tej fazy rozwoju zbóż.

Na pszenicach i jęczmieniach znalazłyśmy jaja skrzypionek. Są też nieliczne mszyce. I to w zasadzie wszystko.

dr Anna Tratwal z Zakładu Metod Prognozowania Agrofagów i Ekonomiki Roślin Instytutu Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu

Chodzi tu przede wszystkim o mączniaka, rdzę brunatną, septoriozę w pszenicy i czerń krzyżowych i zgniliznę twardzikową w rzepaku. Ale większość chorób powodowanych przez grzyby, oprócz wilgoci wymaga również ciepła. A tego na razie znów brakuje, choć prognozy wskazują, że ciepło powróci w najbliższych dniach. Przyszły tydzień ma być wręcz upalny. Zanim to nastąpi, przed nami jeszcze co najmniej jedna chłodna noc.

Na razie chłodna pogoda szkodnikom nie sprzyja dodaje dr Tratwal. To powinno cieszyć rolników, bo temperatury w nocy, przynajmniej w Wielkopolsce nie zbliżają się do zera, więc pogoda roślinom nie szkodzi.

Rośliny rozwijają się bez przeszkód, lecz z powodu pojawiających się chłodów wielu szkodników na plantacjach zbóż i rzepaków już w dużym nasileniu nie zobaczymy.

Przeczytaj również:

  1. Przymrozki: lokalnie jeszcze się pojawią

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Wald pisze:

    Jest wilgotno, przyjdzie ciepło to i grzyb w zbożu się pojawi. w tej sprawie nie jestem optymistą i u siebie planuję już oprysk Segurisem Opti w t2 by tego uniknać.