Integrowana Produkcja mogłaby być rozwiązaniem dla problemów z eksportem ziemniaków. Wymusza bowiem stosowanie kwalifikowanych sadzeniaków, które wyeliminowałyby konieczność dodatkowych badań. Problem w tym, że zdaniem ekspertów znak IP jest kompletnie nierozpoznawalny i nic nie daje.
W 2015 r. ziemniaki uprawiano w ok. 400 tys. gospodarstw na ok. 300 tys. ha.
Powodem kłopotów producentów polskich ziemniaków jest bakterioza pierścieniowa ziemniaka i stąd biorą się problemy z eksportem. Konieczne dodatkowe badania znacznie utrudniają, a w przypadku młodych ziemniaków wręcz uniemożliwiają eksport. Może więc dobrym wyjściem z sytuacji byłaby Integrowana Produkcja ziemniaków?
– Integrowana Produkcja wymusza stosowanie kwalifikowanych sadzeniaków, czyli są one wolne od bakteriozy pierścieniowej – mówi dr Wojciech Nowacki, kierownik oddziału w Jadwisinie Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin i jednocześnie wiceprezes Stowarzyszenia Polski Ziemniak. – Ponieważ jest to obowiązek, a rolnik-producent miałby certyfikat Integrowanej Produkcji, takie ziemniaki powinny być zwolnione z dodatkowych badań.
Jednak otrzymanie certyfikatu Integrowanej Produkcji nie jest łatwe.
– I wielu producentów to zniechęca – przyznaje doktor Nowacki. – Żeby dostać certyfikat rolnik musi odbyć szkolenie, zdać egzaminy. Dla wielu producentów, którzy naprawdę są fachowcami, jest to nawet upokarzające. I powinno być zmienione. W przypadku także podwyższonych wymagań dla producentów ziemniaków ekologicznych egzaminów nie ma…
Problem jest jeszcze jeden. Znak Integrowanej Produkcji jest nierozpoznawalny.
– Integrowana Produkcja ziemniaków byłaby skuteczna, gdyby znak IP był znany konsumentom i w ten sposób odbiorcy wiedzieliby, że tak oznakowane produkty są najwyższej jakości – dodaje dr Nowacki. – Niestety, konsumenci nic nie wiedzą o Integrowanej Produkcji.
A ile się w Polsce produkuje ziemniaków? Zdaniem dr Nowackiego w 2015 r. ziemniaki uprawiano w ok. 400 tys. gospodarstw na ok. 300 tys. ha. Z roku na rok jest ich jednak coraz mniej…
Dodaj komentarz