Sposób na zwiększenie pobrania paszy przez krowy? [WIDEO]

Download PDF

Nie ma wysokiej wydajności bez dobrego żywienia i porządnego zaplecza paszowego. Jak zwiększyć pobranie paszy przez krowy mleczne?

Krowy na początku laktacji są narażone na ujemny bilans energetyczny. Dzieje się tak, ponieważ po wycieleniu zwierzęta potrzebują dodatkowej energii na produkcję mleka. Pobranie paszy przez krowy może więc znacznie się zmniejszyć – nawet o 30%. Jeśli nie zaradzimy temu niekorzystnemu zjawisku, może też dojść do pojawienia się groźnych schorzeń metabolicznych. Musimy w związku z tym pamiętać o ciągłym monitorowaniu stada, umiejętnym bilansowaniu dawek pokarmowych dla poszczególnych grup żywieniowych i zapewnianiu zwierzętom wysokiej jakości pasz.

Jak zwiększyć pobranie paszy przez krowy?

Prowadzenie dużego gospodarstwa mlecznego to trudne zadanie. Wysokowydajne krowy są w końcu bardziej narażone na wspomniane problemy zdrowotne na tle metabolicznym. Profilaktyka takich chorób to doglądanie każdej krowy z osobna, a to przy licznym stadzie nie lada wyzwanie. Co zatem da gwarancję wysokiego pobrania paszy przez wysokoprodukcyjne sztuki?
Mateusz Jabłoński, hodowca bydła mlecznego z powiatu Tomaszowskiego, prowadzi gospodarstwo rodzinne specjalizujące się w produkcji mleka. Stado bydła rasy HF liczy przeszło 500 krów dojnych o średniej wydajności ponad 10 tys. l mleka. Od roku w dawkach pokarmowych dla krów hodowca uwzględnia syrop paszowy.

Dowiedz się więcej z filmu!

Jednorodny TMR i jak go uzyskać?

Struktura dawki pokarmowej to czynnik wpływający na pobranie suchej masy. Jak dowiadujemy się od pana Jabłońskiego, syrop paszowy poprawia jakość TMR-u.
Zaletą tego produktu jest to, że jest płynny, dzięki czemu nawilża TMR, który jedzą krowy, przez co zwiększa się spożycie na sztukę – stwierdza Mateusz Jabłoński.
Jednym słowem, zastosowanie syropu okazało się sposobem na to, jak zwiększyć pobranie paszy przez krowy. To z kolei ostatecznie wpływa na lepszą wydajność i zdrowie zwierząt. Jakie jeszcze korzyści wynikają ze stosowania syropu paszowego?

jak zwiększyć pobranie paszy przez krowy

Jak zwiększyć pobranie paszy przez krowy? Zaletą syropu paszowego jest to, że jest płynny, dzięki czemu nawilża TMR, co zwiększa spożycie na sztukę

fot. agroFakt.pl

Zmniejszenie kosztów żywienia stada krów mlecznych

Ze względu na korzystną zawartość białka syrop paszowy może być wykorzystywany jako substytut droższych pasz białkowych. Taka też jest praktyka w gospodarstwie, w którym gościliśmy – syrop paszowy jest tu wprowadzany do żywienia zamiast części śruty rzepakowej.
Śrutą rzepakową karmimy krowy dojne w grupach od 1 do 4. No i w zależności od tego, w której grupie są krowy, dostają więcej lub mniej tego syropu, oczywiście z naciskiem na 1. grupę – opisuje hodowca. Zauważa też, że zalety tej płynnej paszy wpływają na obniżenie całościowych kosztów w gospodarstwie.

jak zwiększyć pobranie paszy przez krowy

Silos zapewniony przez dostawcę paszy to zbiornik w pełni z tworzywa sztucznego, mieszczący ok. 50 m3 syropu

fot. agroFakt.pl

Jak magazynować syrop paszowy?

Od samego początku stosowania tego syropu do gospodarstwa Niewiadów dostarcza go firma Duynie.
Po krótkich testach syropu, który na początku przechowywaliśmy w mauzerach, zdecydowaliśmy się na wyleasingowanie od firmy Duynie dużego silosu na paszę płynną – opowiada hodowca.
Silos zapewniony przez dostawcę paszy to zbiornik w pełni z tworzywa sztucznego, mieszczący ok. 50 m3 syropu. Taki zapas wystarcza gospodarstwu na mniej więcej 2 tygodnie. Zbiornik ułatwia jednocześnie logistykę zadawania syropu do wozu paszowego.
Nie potrzeba jeszcze drugiej osoby na ładowarce, żeby odkręcać coś, przechylać jak mauzer, jest to duże ułatwienie – stwierdza Mateusz Jabłoński. – Odkąd stosujemy ten środek, jesteśmy zadowoleni z efektów – ilość mleka wzrasta, także dzięki zwiększonemu spożyciu paszy – podsumowuje hodowca.

Zobacz, jak sprawdza się syrop paszowy w żywieniu krów w innym gospodarstwie!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 20

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Z forum

Powiązany temat:

Problem z bydlem (krowy mleczne)
DzikiSimental25
  Mam problem z krową. Pojawiło się takie coś na nodze. Miała to smarowane specjalnym płynem ale nie pomogło. Krowa dostała autoszczepionkę. Wszystkie dawki. Nic się z tym ni...
zobacz więcej »
slawek74
tylko po włosku przez imbryk 😁
zobacz więcej »
Gość
ale...jak to...😲 ... zawiodłam się na Tobie 😲  🤯
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o