Kukurydza po przemarzniętych oziminach: dlaczego warto?

W wielu regionach kraju rolnicy jeszcze zastanawiają się, co wysiać po oziminach, które źle przetrzymały zimę. Czy kukurydza to dobry pomysł?

Tak, to dobry wybór przekonuje prof. Tadeusz Michalski, prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy. Druga połowa kwietnia to właściwy czas do siewu kukurydzy. Poza nią do wyboru zostało już niewiele upraw: proso, sorgo czy gryka. Ale kukurydza nadaje się do wysiewu po wymarzniętych oziminach doskonale.

Plantacji o tak małej obsadzie roślin można jeszcze nie zaorywać, pod warunkiem że rośliny, które przeżyły, są równomiernie rozmieszczone na polu i w miarę dobrze rozrośnięte.

prof. Tadeusz Michalski, prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy

Jak podkreśla prof. Michalski, główną przyczyną złego przezimowania ozimin były niskie temperatury. Po stosunkowo ciepłej jesieni, na początku stycznia przyszło kilka dni silnych mrozów, nawet do -20°C, a potem było jeszcze kilka dni spadków temperatury do ok. -10°C. Wobec prawie całkowitego braku okrywy śnieżnej szkody mrozowe okazały się jednak nadspodziewanie duże.

W porównaniu z zimą 2011/2012, podczas której praktycznie wszystkie zasiewy rzepaku w wielu rejonach trzeba było przesiać, teraz decyzja może okazać się znacznie trudniejsza, bowiem obsada roślin wielu pól rzepaku, pszenicy ozimej czy jęczmienia jest na granicy słabej do niedostatecznej mówi prof. Michalski. W przypadku rzepaku taką wartością graniczną jest 1525 szt./m2, czyli 3040% stanu roślin. W przypadku żyta i jęczmienia ozimego, a także pszenic o zalecanym gęstym siewie powinno zostać 130150 roślin na 1 m2, zaś w przypadku pszenżyta i pszenic dobrze krzewiących się wystarczy 100 roślin. Plantacji o tak małej obsadzie roślin można jeszcze nie zaorywać, pod warunkiem że rośliny, które przeżyły, są równomiernie rozmieszczone na polu i w miarę dobrze rozrośnięte. W przypadku np. dużych „łysin” najlepiej przeprowadzić częściowe przesiewy.

kukurydza

W przypadku późniejszego siewu kukurydzy, mamy do dyspozycji szereg wczesnych odmian (FAO 200–220), które dobrze wykorzystają skrócony okres wegetacji.

Profesor daje też cenną radę: Jedynym zbożem jarym, które nadaje się do wykonania podsiewów na małych powierzchniach w łanie zboża, a potem łącznego zbioru np. z pszenżytem czy pszenicą ozimą, jest jęczmień jary.

Kiedy jednak plantację trzeba zlikwidować, warto pomyśleć o kukurydzy. Dlaczego? Prof. Michalski wyjaśnia:

  • optymalny termin siewu kukurydzy przypada między 15 a 30 kwietnia;
  • kukurydza jest tolerancyjna dla wielu substancji czynnych użytych dom oprysku jesienią na ozime zboża lub rzepak;
  • po zastosowanych herbicydach na zboża i rzepak ozimy zaleca się na ogół średnią lub głęboką orkę. Kukurydza wprawdzie „nie lubi” zbytnio orki wiosennej, ale jeśli wykonamy ją na początku kwietnia i zastosujemy jeszcze wał wgłębny Campobella, to do siewu kukurydzy gleba wydobrzeje i odnowią się kapilary.

W przypadku późnej uprawy, a więc i późniejszego siewu kukurydzy, mamy do dyspozycji szereg wczesnych odmian (FAO 200220), które dobrze wykorzystają skrócony okres wegetacji dodaje prof. Michalski. Warto więc skorzystać z opracowania przygotowanego przez inż. Adama Paradowskiego z Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu o następstwie upraw po wymarzniętym rzepakuzbożach ozimych.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Ksawery
Galery kiedyś miałem to ciężko wchodziła jak zimno ale potem jak zrobiło się ciepło to piękna była zobacz więcej »
krzysztofz14
Kupiłem galery i posiałem w domu kilka szt w doniczce oraz drugą z masa i niestety ta z euralis nie wschodzi i teraz nie wiem co z tym robić.coś tam pęcznieje nasionko ale tak ja... zobacz więcej »
QuQurydza
Zachód Polski cały czas pada. A tak wyglada kukurydza w Ameryce Południowej. Dramatu ciąg dalszy.     zobacz więcej »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *