Lubuskie: trochę drożej, trochę taniej

Download PDF

Chyba nie ma takiego miejsca w Polsce, gdzie ceny skupu ziarna byłyby naprawdę korzystne w ocenie rolników. Podobnie jest w woj. lubuskim. Niektóre zboża są droższe, niektóre tańsze niż w sąsiedniej Wielkopolsce. W których skupach jest drożej?

Ale problemy mamy te same – mówi Wojciech Kubiak, pracownik jednego ze skupów. Także i u nas brakuje dobrej jakości pszenicy konsumpcyjnej i zboże dostarczane do skupu jest wilgotne. A to powoduje obniżenie ceny ze względu na konieczność dosuszania.

Jakie więc ceny są w woj. lubuskim?

Ceny są trochę wyższe niż w większości skupów w Wielkopolsce.

PHU Agroimpex z Dobiegniewa skupuje nie tylko zboża, ale także bobowate. Ceny są trochę wyższe niż w większości skupów w Wielkopolsce.

  • Rzepak – 1620 zł/t
  • Żyto – 470 zł/t
  • Pszenżyto – 530 zł/t
  • Pszenica Paszowa – 570 zł/t
  • Pszenica Konsumpcyjna – 610 – 640 zł/t
  • Jęczmień – 500 zł/t
  • Łubin – 880 zł/t
  • Bobik – 700 zł/t
  • Gryka – 1300 zł/t
  • Proso – 500 zł/t
  • Peluszka – 750 zł/t
  • Groch – 820 zł/t
  • Owies Paszowy – 490 zł/t
  • Owies Konsumpcyjny – 520 zł/t

PHU Agroimpex z Dobiegniewa skupuje nie tylko zboża, ale także bobowate.

Firma Frankiewicz z Grodziska Wielkopolskiego wczoraj oferowała następujące ceny:

  • Pszenica Paszowa – 550–570 zł/t
  • Pszenica Konsumpcyjna – 590–630 zł/t
  • Jęczmień Paszowy – 500 zł/t
  • Rzepak – 1600–1610 zł/t
  • Żyto Konsumpcyjne – 460–490 zł/t
  • Żyto Paszowe – 460 zł/t
  • Pszenżyto – 500–530 zł/t
  • Owies Paszowy – 450 zł/t

Agro-Biznes to spółka z Gorzowa Wielkopolskiego. Pszenica konsumpcyjna jest tu stosunkowo najtańsza – jej cena to 620 zł/t przy odstawieniu min. 24 t. A inne ceny?

  • Żyto Konsumpcyjne – 500 zł/t
  • Pszenica paszowa – 590 zł/t
  • Żyto Paszowe – 480 zł/t
  • Pszenżyto – 530 zł/t
  • Rzepak – 1600 zł/t

Wszystkie ceny podane są cenami netto.

Gdy różnice między skupami są rzędu 10–20 zł rolnik najczęściej wybiera skup najbliższy – dodaje Wojciech Kubiak. – Trudno się temu dziwić. Nawet jeśli dalej jest trochę drożej, to trzeba doliczyć koszty dojazdu, więc się najczęściej nie opłaca.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o