Monitoring: pomoc w zwalczaniu szkodników w sadach

Jakie szkodniki można spotkać teraz w sadach w Polsce centralnej? Jak stosując monitoring wybrać optymalny termin oprysku?

Każdy sad to inna historia mówi Ewa Szewczyk, specjalistka ds. ogrodnictwa Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. W zależności od obsady drzew, od tego, czy jest w miejscu nasłonecznionym, czy w dolinie szkodniki pojawią się, ale niekoniecznie w tym samym czasie.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa ostrzega w centralnej i południowej Polsce przed parchem jabłoni.

Parch jabłoni obecny jest praktycznie w całej Polsce, a wzmożenie objawów zależy przede wszystkim od temperatury.

Ewa Szewczyk, specjalistka ds. ogrodnictwa Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach

Parch jabłoni obecny jest praktycznie w całej Polsce, a wzmożenie objawów zależy przede wszystkim od temperatury dodaje pani Szewczyk. Opryski powinno się wykonywać w momencie zagrożenia infekcją przez grzyba.

Pomocne w ustaleniu właściwego czasu są tzw. sygnalizatory okresów krytycznych – małe urządzenia elektroniczne, monitorujące „działalność” grzyba.

Sadownicy się do tego przyzwyczajają, że tak jak w miastach są kamery pilnujące porządku, tak w sadach też niezbędny jest monitoring dodaje pani ekspert. Monitoring przydaje się także przy innych szkodnikach. Na owocnice lub też owocówki dobrze jest zastawić pułapki feromonowe. Po to, aby dokładnie policzyć ile dorosłych osobników łapie się w pułapkę i w ten sposób ustalić najwłaściwszy termin oprysku.

Sadownicy się do tego przyzwyczajają, że tak jak w miastach są kamery pilnujące porządku, tak w sadach też niezbędny jest monitoring.

Ewa Szewczyk, specjalistka ds. ogrodnictwa Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach

Także owocnice śliwowe występują w tej chwili licznie w sadach centralnej Polski.

Lot owadów dorosłych rozpoczyna się w II połowie kwietnia, na kilka dni przed kwitnieniem śliw, tuż przed fazą białego pąka kwiatowego i kończy po kwitnieniu. Samice składają jaja pod skórkę działek kielicha lub pod skórkę kielicha. Larwy wylęgają się pod koniec opadania płatków kwiatowych i wygryzają zawiązki owoców.

Zgodnie z zaleceniami na początku fazy białego pąka kwiatowego należy zawiesić na śliwach pułapki lepowe co najmniej 3 sztuki na ha sadu.

Pułapki trzeba sprawdzać i liczyć, ile owadów się w nie złapało mówi pani Ewa. Progiem ekonomicznej szkodliwości jest odłowienie 80 dorosłych szkodników średnio na 1 pułapkę lepową do końca fazy kwitnienia.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *