Opóźnione żniwa? Przez deszcze i chwasty!
fot. http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/515975-rumian-polny/

Choć w wielu regionach żniwa mogłyby być bardziej zaawansowane, to zdarzają się miejsca, że dojrzałe zboża muszą czekać, aż przyjedzie po nie kombajn. Dlaczego?

Duża ilość deszczy, która pojawiała się w ostatnich tygodniach spowodowała, że w prawie dojrzałych zbożach zaczęły na potęgę rosnąć chwasty – powiedziała nam Katarzyna Bryk, główny specjalista ds. zbóż i roślin oleistych Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. W wielu miejscach trzeba było wykonać oprysk przeciw rozrośniętym chwastom.

Podobna sytuacja jest także w woj. zachodniopomorskim.

Duża ilość deszczy, która pojawiała się w ostatnich tygodniach spowodowała, że w prawie dojrzałych zbożach zaczęły na potęgę rosnąć chwasty.

Katarzyna Bryk, główny specjalista ds. zbóż i roślin oleistych Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach

Dojrzewające zboża spowodowały, że po deszczach chwasty dostały nie tylko dostateczną ilość wody, ale także ciepła i światła – Stanisław Zarzycki, specjalista z Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.

W wielu uprawach zaczął bardzo szybko nadrabiać straty: owies głuchychwastnice zbożowe.

w rzepaku zaczęły królować rumiany – dodaje Stanisław Zarzycki. Z daleka rzepakowe pola były cale białe. Konieczny był oprysk przeciw chwastom. Oczywiście, chodziło o to, żeby kombajn nie przerabiał tych chwastów, tym bardziej, że w przeciwieństwie do zbóż były mocno zielone.

Okres karencji od oprysku przeciwko chwastom do zbioru musi wynieść co najmniej 10 dni. A, w zależności od zastosowanego preparatu, czasem nawet 2 tygodnie.

To spowodowało, że zboża musiały chwilę poczekać – dodaje specjalista. – Gdyby nie rozwój chwastów, żniwa byłyby bardziej zaawansowane.

Kondycja rzepaku w okresie zimowym [Reportaż filmowy]

Rzepak jest rośliną wrażliwą na warunki pogodowe. W wielu rejonach był siany podczas suszy. Sprawdź, o czym pamiętać w zimie?

13 lutego 2019

O polskim rolnictwie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich [Aktualności]

Delegacja polskiego sektora agro z sukcesem promuje się na Bliskim Wschodzie!

18 lutego 2019

Ochrona jęczmienia jarego przed chorobami i nie tylko!

Zaprawianie to podstawowy zabieg chroniący nasiona na stracie! Ochroń jęczmień jary od startu aż do zabiegu T2!

21 lutego 2019