Informowaliśmy ostatnio o wymarznięciach ozimin. W związku z tym zjawiskiem Pomorska Izba Rolnicza opublikowała na swojej stronie wzór wniosku, na którym można zgłaszać do wójtów prośbę o powołanie komisji klęskowej szacującej straty. Wzór jest bardzo uniwersalny i może się przydać każdemu rolnikowi, który ma problem z wymarzniętymi oziminami.
– Po pierwszych przeglądach pól pojawia się pytanie: czy jest szansa, że rośliny, które wyglądają na wymarznięte, jeszcze odbiją, czy już tej szansy nie ma? – mówi Zenon Bistram, prezes Pomorskiej Izby Rolniczej. – Ponieważ rolnicy zgłaszają wiele wymarznięć, zdecydowaliśmy się opublikować wzór wniosku do powołania komisji klęskowej, żeby łatwiej było zgłosić szkodę.
Prezes Bistram przypomina sytuację sprzed kilku lat, gdy z powodu mrozów w marcu szkody były jeszcze większe niż teraz.
Ponieważ rolnicy zgłaszają wiele wymarznięć, zdecydowaliśmy się opublikować wzór wniosku do powołania komisji klęskowej, żeby łatwiej było zgłosić szkodę.
– Wielu rolników pomyślało, że taka sytuacja może się zdarzyć raz na kilkanaście lat– mówi prezes. – A tymczasem minęły 3 czy 4 lata i mamy sytuację podobną. Myślę, że to spowoduje, że przy wyborze gatunków ozimin rolnicy będą teraz kierowali się bardziej odpornością na mróz niż tylko wysokim plonowaniem. Są takie gatunki pszenic, które u nas, na Żuławach, dają 8–9 ton z hektara, ale nie są, niestety, odporne na mróz.
Zenon Bistram przestrzega także przed myśleniem, że to już wiosna.
– W pogodzie jeszcze wszystko zdarzyć się może – dodaje. – Może jeszcze część zasiewów, które wyglądają na wymarznięte, odbije. A jeśli nie? To jedynym wyjściem będzie zaoranie i zrobienie przesiewu. Wszystko zależy od pogody.
Pomorska Izba Rolnicza już powiadomiła wojewodę pomorskiego o tym, że oziminy prawdopodobnie wymarzły na dużej części zasianego areału.
Wniosek można pobrać tutaj: http://www.pir.home.pl/down.php?fid=111
Dodaj komentarz