PIR: wzór wniosku o powołanie komisji klęskowej
fot. http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/628084-rzepak/

PIR: wzór wniosku o powołanie komisji klęskowej

PIR opublikowała wzór wniosku, na którym można zgłaszać do wójtów prośby o powołanie komisji klęskowej z powodu wymarznięcia ozimin!

Informowaliśmy ostatnio o wymarznięciach ozimin. W związku z tym zjawiskiem Pomorska Izba Rolnicza opublikowała na swojej stronie wzór wniosku, na którym można zgłaszać do wójtów prośbę o powołanie komisji klęskowej szacującej straty. Wzór jest bardzo uniwersalny i może się przydać każdemu rolnikowi, który ma problem z wymarzniętymi oziminami. 

– Po pierwszych przeglądach pól pojawia się pytanie: czy jest szansa, że rośliny, które wyglądają na wymarznięte, jeszcze odbiją, czy już tej szansy nie ma? – mówi Zenon Bistram, prezes Pomorskiej Izby Rolniczej.  Ponieważ rolnicy zgłaszają wiele wymarznięć, zdecydowaliśmy się opublikować wzór wniosku do powołania komisji klęskowej, żeby łatwiej było zgłosić szkodę.

Prezes Bistram przypomina sytuację sprzed kilku lat, gdy z powodu mrozów w marcu szkody były jeszcze większe niż teraz.

Ponieważ rolnicy zgłaszają wiele wymarznięć, zdecydowaliśmy się opublikować wzór wniosku do powołania komisji klęskowej, żeby łatwiej było zgłosić szkodę.

Zenon Bistram, prezes Pomorskiej Izby Rolniczej

– Wielu rolników pomyślało, że taka sytuacja może się zdarzyć raz na kilkanaście lat– mówi prezes. – A tymczasem minęły 3 czy 4 lata i mamy sytuację podobną. Myślę, że to spowoduje, że przy wyborze gatunków ozimin rolnicy będą teraz kierowali się bardziej odpornością na mróz niż tylko wysokim plonowaniem. Są takie gatunki pszenic, które u nas, na Żuławach, dają 8–9 ton z hektara, ale nie są, niestety, odporne na mróz.

Zenon Bistram przestrzega także przed myśleniem, że to już wiosna.

– W pogodzie jeszcze wszystko zdarzyć się może – dodaje. – Może jeszcze część zasiewów, które wyglądają na wymarznięte, odbije. A jeśli nie? To jedynym wyjściem będzie zaoranie i zrobienie przesiewu. Wszystko zależy od pogody.

Pomorska Izba Rolnicza już powiadomiła wojewodę pomorskiego o tym, że oziminy prawdopodobnie wymarzły na dużej części zasianego areału.

Wniosek można pobrać tutaj: http://www.pir.home.pl/down.php?fid=111

Przesiewy upraw ozimych – sprawdź, kiedy opłaca się je ratować!

Koniec lutego przyniósł siarczyste mrozy rodem z Syberii. Rolniku sprawdź stan swoich ozimin!

8 marca 2018

Przezimowanie upraw na poletkach doświadczalnych BASF

Stan plantacji upraw po zimie! Przeczytaj jak mają się oziminy oraz przed jakimi chorobami chronić je wiosną!

16 marca 2018

Protest producentów ziemniaków: spotkanie z ministrem

Na dziś zaplanowano rozmowy resortu rolnictwa z producentami ziemniaków, od których wyniku uzależnione są dalsze protesty.

15 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij