PIR: wzór wniosku o powołanie komisji klęskowej

Informowaliśmy ostatnio o wymarznięciach ozimin. W związku z tym zjawiskiem Pomorska Izba Rolnicza opublikowała na swojej stronie wzór wniosku, na którym można zgłaszać do wójtów prośbę o powołanie komisji klęskowej szacującej straty. Wzór jest bardzo uniwersalny i może się przydać każdemu rolnikowi, który ma problem z wymarzniętymi oziminami. 

– Po pierwszych przeglądach pól pojawia się pytanie: czy jest szansa, że rośliny, które wyglądają na wymarznięte, jeszcze odbiją, czy już tej szansy nie ma? – mówi Zenon Bistram, prezes Pomorskiej Izby Rolniczej.  Ponieważ rolnicy zgłaszają wiele wymarznięć, zdecydowaliśmy się opublikować wzór wniosku do powołania komisji klęskowej, żeby łatwiej było zgłosić szkodę.

Prezes Bistram przypomina sytuację sprzed kilku lat, gdy z powodu mrozów w marcu szkody były jeszcze większe niż teraz.

Ponieważ rolnicy zgłaszają wiele wymarznięć, zdecydowaliśmy się opublikować wzór wniosku do powołania komisji klęskowej, żeby łatwiej było zgłosić szkodę.

Zenon Bistram, prezes Pomorskiej Izby Rolniczej

– Wielu rolników pomyślało, że taka sytuacja może się zdarzyć raz na kilkanaście lat– mówi prezes. – A tymczasem minęły 3 czy 4 lata i mamy sytuację podobną. Myślę, że to spowoduje, że przy wyborze gatunków ozimin rolnicy będą teraz kierowali się bardziej odpornością na mróz niż tylko wysokim plonowaniem. Są takie gatunki pszenic, które u nas, na Żuławach, dają 8–9 ton z hektara, ale nie są, niestety, odporne na mróz.

Zenon Bistram przestrzega także przed myśleniem, że to już wiosna.

– W pogodzie jeszcze wszystko zdarzyć się może – dodaje. – Może jeszcze część zasiewów, które wyglądają na wymarznięte, odbije. A jeśli nie? To jedynym wyjściem będzie zaoranie i zrobienie przesiewu. Wszystko zależy od pogody.

Pomorska Izba Rolnicza już powiadomiła wojewodę pomorskiego o tym, że oziminy prawdopodobnie wymarzły na dużej części zasianego areału.

Wniosek można pobrać tutaj: http://www.pir.home.pl/down.php?fid=111

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *