Produkcja gruszek we Włoszech maleje. Jak to będzie w 2023 r.?

Produkcja gruszek we Włoszech w ciągu ostatnich lat stała się coraz trudniejsza i systematycznie spada. O ile w przeszłości krajowe owoce wystarczały na zaspokojenie lokalnych potrzeb, to obecnie kraj ten stał się importerem gruszek.
Coraz niższa w ostatnich latach produkcja gruszek we Włoszech powoduje, że ich eksport również spadł. A przecież kraj ten w przeszłości był jednym z ważniejszych eksporterów tych owoców.
Spis treści
Coraz mniej lokalnych gruszek na włoskim rynku
Zbyt wiele importowanych gruszek to znak, że produkcja gruszek we Włoszech spada. Ten trend potwierdzają włoscy producenci. Albano Bergami, właściciel firmy zajmującej się produkcją i komercjalizacją oraz jeden z głównych włoskich ekspertów w sektorze gruszek powiedział:
W ciągu zaledwie kilku lat owady, choroby i mróz rzuciły sektor gruszek na kolana, zwłaszcza jeśli chodzi o odmianę Abate. A ta jest typowa dla regionu Emilia-Romania. Jeszcze kilka lat temu import dużych ilości gruszek byłby nie do pomyślenia. Obecnie widzimy, że owoce z Chile, RPA i Argentyny docierają do nas coraz wcześniej. W poprzednich latach importowaliśmy je późną wiosną lub wczesnym latem.
Coraz więcej gruszek z importu
Dla Bergami nie jest normalne, że Włochy importują gruszki odmiany Konferencja z Holandii i Belgii. Dla niego jest to znak, że coś nie działa na poziomie krajowym.
Hurtownik Daniele Di Mauro, który sprzedaje gruszki w północnych Włoszech, mówi:
Zaimportowałem doskonałe gruszki Abate z Chile już miesiąc temu, ponieważ krajowych gruszek brakowało lub były niskiej jakości.
Centro Servizi Ortofrutticoli (CSO) potwierdza również, że w przeszłości włoska produkcja była wystarczająca, aby zaspokoić popyt krajowy, a 20% było eksportowane. Ale już tak nie jest. W komunikacie CSO znalazła się informacja:
Podczas poprzedniej kampanii 2021/22 eksport był wyjątkowo niski ze względu na bardzo niskie dostawy. Ze względu na połączenie niekorzystnych czynników klimatycznych, wyniki były tak niskie, że stanowią anomalię. Przypominamy, że w 2021 roku produkcja wyniosła nieco ponad 200 tys. ton.
Wysyłki na rynki zagraniczne od czerwca 2021 r. do maja 2022 r. zatrzymały się na poziomie 39 000 ton, odnotowując spadek o 65% w porównaniu z poprzednim sezonem i doskonale wpisując się w spadek produkcji włoskich gruszek. Udział eksportu pozostał podobny do poprzednich lat, tj. nieco poniżej 20%.
Wolumeny wysyłane za granicę w poprzednich latach wahały się znacznie między latami. Było to ponad 70 tys. ton w sezonie 2019/20, charakteryzującym się niskimi dostawami krajowymi. Z kolei ponad 140 tys. ton wyeksportowano w sezonie 2018/19, charakteryzującym się regularną produkcją.
Produkcja gruszek we Włoszech w 2022 r.
Jeśli chodzi o kampanię 2022/23, wydaje się, że eksportowane wolumeny wzrosły w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jednakże pozostają poniżej potencjału tego okresu ze względu na trudności spowodowane niską jakością wielu owoców. Podobna sytuacja miała miejsce na rynku krajowym, gdzie konsumpcja wzrosła w drugiej połowie 2022 r., ale nadal była poniżej średniej — informują eksperci CSO.
Przypomnijmy, na początku sierpnia 2022 r. WAPA podała szacunkowe ilości zbioru gruszek w krajach UE i Wielkiej Brytanii. Według tych danych Włosi byli niekwestionowanymi liderami z produkcją na poziomie 474 tys. ton.
Podsumowując, po fatalnym roku 2021, kiedy produkcja gruszek we Włoszech zmniejszyła się 3-krotnie w porównaniu z latami 2013–2020, rok 2022 wykazał się 2-krotnym wzrostem wobec poprzedniego. Dla Włochów perspektywa wyglądała optymistycznie. Niestety, podkreślamy to z wielkim smutkiem, tegoroczne majowe opady okazały się drastyczne w skutkach. Powodzie na północy Włoch zniszczyły m.in. setki hektarów winnic, sadów, w tym właśnie gruszowych, plantacji roślin jagodowych.
Ekstremalna pogoda niszczy rośliny sadownicze w Europie
Źródło: Freshplaza.com
Czytaj również: Ubezpieczenia od gradu z dopłatami. Będzie dodatkowe wsparcie?
