Przegląd pilarki spalinowej: o czym należy pamiętać?

Choć pilarka spalinowa nie jest podstawowym narzędziem w rękach rolnika, to znajduje się w wyposażeniu niemal każdego gospodarstwa. Pozyskiwanie drewna opałowego, rozbiórki i prace porządkowe, tworzenie różnego rodzaju drewnianych konstrukcji czy przecinanie drzew owocowych – to zadania, w których pilarka jest niezastąpiona. W praktyce narzędzie to jest używane dość często, niezależnie od pory roku. Aby zachować jej pełną sprawność i gotowość do pracy, należy zadbać o regularny przegląd pilarki spalinowej.

Ostrzenie i napinanie łańcucha to czynności, o których raczej się nie zapomina. A jeżeli nawet się tak zdarzy, szybko dadzą o sobie znać w trakcie pracy. Dopóki jednak objawy nieprawidłowego serwisowania kończą się na słabej jakości cięcia, problem nie jest tak poważny. Gorzej, gdy zaniedbania doprowadzą do uszkodzenia pilarki. Wówczas koszty poniesione na naprawę okazują się niewspółmiernie wysokie do tych, które trzeba ponieść w związku z regularnym serwisowaniem.

Przegląd pilarki spalinowej zgodny z instrukcją obsługi

Podpowiadamy, o jakich czynnościach związanych z przeglądem pilarki należy pamiętać na co dzień. Niniejsza instrukcja ma charakter ogólny. Należy mieć na uwadze fakt, że poszczególne modele pilarek mogą mieć odmienną konstrukcję i zaprezentowane poniżej czynności serwisowe mogą się różnić. Dlatego zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta podanych w instrukcji obsługi.

Regularny przegląd pilarki to klucz do bezawaryjnej pracy

Przed przystąpieniem do czynności obsługowych należy dokładnie wyczyścić urządzenie. Trociny dostające się do zbiornika oleju lub benzyny mogą powodować niedrożność przewodów i problemy ze smarowaniem łańcucha lub podawaniem paliwa. Co jakiś czas, zwłaszcza po pracy w trudnych warunkach, należy oczyścić okolice sprzęgła za pomocą pędzla lub sprężonego powietrza. Okresowe czyszczenie obudowy silnika jest również konieczne z uwagi na słabsze odprowadzanie ciepła i możliwość przegrzania. Może to jednak wymagać wizyty w serwisie.

Regularny przegląd pilarki spalinowej to klucz do bezawaryjnej pracy. Nie należy jednak zapominać o podstawowych zasadach pracy z takim urządzeniem. Nieumiejętne operowanie, zwłaszcza przy wycince drzew, może doprowadzić do uszkodzenia prowadnicy, zaś każdorazowy kontakt łańcucha z ziemią, gwoździem czy innymi twardymi zanieczyszczeniami powoduje przyspieszone stępienie i skraca jego żywotność. Aby uniknąć uszkodzeń łańcucha oraz zapewnić bezpieczeństwo przechowywania pilarki, należy po zakończonej pracy zakładać plastikową osłonę prowadnicy, dostarczoną przez producenta.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Udowodnione wyższe plony!Zobacz Encera SC = Efekty

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *