Rośliny energetyczne: gdzie je uprawiać?

Na jakich gruntach warto uprawiać rośliny energetyczne? Które rośliny są najbardziej, a które najmniej wymagające pod tym względem?

Ziemię uprawną zostawmy roślinom przeznaczonym na cele żywnościowe mówi Zdzisław Ginalski z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu, specjalizujący się w uprawie roślin energetycznych. – Ogromną zaletą roślin energetycznych jest fakt, że można je uprawiać na nieużytkach.

Roślin energetycznych nie powinno się uprawiać w rejonach o rocznej sumie opadów poniżej 550 mm, czyli w części Wielkopolski, Kujaw, Mazowsza i Pomorza.

Zdzisław Ginalski, specjalizujący się w uprawie roślin energetycznych, Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu

Ale nie wszędzie.

Roślin energetycznych nie powinno się uprawiać w rejonach o rocznej sumie opadów poniżej 550 mm, czyli w części Wielkopolski, Kujaw, Mazowsza i Pomorza mówi pan Zdzisław. Dlaczego? Bo wieloletnie rośliny uprawiane na cele energetyczne zużywają od 500 do 700 mm wody w okresie wegetacji, dlatego większe powierzchnie uprawy mogą zachwiać gospodarkę wodną, szczególnie w okresach niedoboru opadów.

Roślin energetycznych nie można uprawiać także na obszarach: chronionych, położonych powyżej 350 n.p.m. i obszarach o nachyleniu większym niż 12°C.

Wierzby i topoli nie należy uprawiać na polach zmeliorowanych, za względu na rozbudowany system korzeniowy mówi ekspert. Roślin energetycznych nie powinno się także uprawiać na niewykorzystywanych trwałych użytkach zielonych (TUZ) o dużej bioróżnorodności.

rośliny

Roślin energetycznych nie można uprawiać także na obszarach: chronionych, położonych powyżej 350 n.p.m. i obszarach o nachyleniu większym niż 12°C.

Natomiast plantacje roślin energetycznych mogę być zakładane na większości gleb w klasach od III do VI.

Największe wymaganie pod względem wodnym ma wierzba energetyczna dodaje Zdzisław Ginalski. Najmniejsze wymagania ma ślazowiec pensylwański, ale on jest z kolei podatny na choroby powodowane przez grzyby. Jest jeszcze bardzo wydajny miskant, ale założenie plantacji miskanta jest drogie. Decydując się na plantację roślin energetycznych trzeba dokonać dobrego wyboru.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *