Rynek owoców 2021 – jakie są ceny i prognozy? Sprawdź!

W miesiącach letnich trwają intensywne zbiory nie tylko zbóż, ale także owoców. Wiosenne przymrozki i późniejsze opady deszczu miały wpływ na wzrost cen za niektóre owoce. Pozytywny wpływ na rynek owoców 2021 miała pandemia COVID-19, która przyczyniła się do zwiększenia popytu na m.in. czarną porzeczkę. 

Sierpień to miesiąc w którym zbiory owoców nabierają tempa. W tym czasie dojrzewają śliwki, jabłka, brzoskwinie oraz gruszki. Tegoroczne zbiory owoców podobnie jak żniwa 2021 odbywają się z opóźnieniem, ze względu na mroźną zimę, wiosenne przymrozki i niekorzystną pogodę która pojawiła się w trakcie dojrzewania owoców. Sprawdźmy więc jak przedstawia się rynek owoców 2021 w trakcie tegorocznych zbiorów.

Rynek owoców 2021 – wysokie ceny malin i czarnej porzeczki

Podwyżkę cen na rynku owoców 2021 można zauważyć w przypadku cen skupu malin, za które trzeba było zapłacić nawet 13 zł/kg. O czym poinformowała PAP Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej:

,,W tym roku ceny skupu malin są wyjątkowo wysokie. Obecnie za kg owoców można uzyskać nawet 13 zł/kg. Zakłady przetwórcze płacą dwa razy więcej niż przed rokiem.”

Przy tym wyjaśniła, że w 2021 r. firmy są szczególnie zainteresowane kupnem malin, ze względu na ich duże zapotrzebowanie na światowym rynku. Natomiast jeśli chodzi o zbiory malin 2021 to przewiduje się, że będą one niższe, niż w zeszłym roku. Jest to skutek niekorzystnej pogody i strat w plonach z powodu wiosennych przymrozków i późniejszej deszczowej aury.

Czytaj również: Ceny malin są wyjątkowo wysokie. Sezon na maliny 2021

Na rynek owoców 2021 wpłynęła pandemia COVID-19, która spowodowała, że konsumenci częściej zaczęli sięgać po zdrową żywność. Wzrost popytu, zainteresowania a także podwyżka ceny widoczna jest w przypadku czarnej porzeczki, za którą trzeba zapłacić 4 zł/kg. Podobnie jak w przypadku malin tegoroczne zbiory mogą być mniejsze, od tych które przewidywano na co wpłynęły również przymrozki, które występowały w czasie kwitnienia czarnej porzeczki.

Wspomniała o tym dyrektor generalna Krajowej Unii Producentów Soków, Barbara Groele:

,,Okazało się że niewielkie przymrozki, które wystąpiły na wiosnę, były akurat w czasie, gdy czarna porzeczka kwitła i trochę ją uszkodziły.”

Rynek i ceny owoców 2021 – Zbiory jabłek wczesnych

Sierpień to czas kiedy trwają również zbiory jabłek wczesnych odmian, które w tym roku powinny plonować na ogół lepiej, niż w 2020 r. W niektórych rejonach kraju zbiory mogą być jednak niższe, ze względu na występujące nawałnice i gradobicia.

Co podkreślił dr Paweł Kraciński z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB:

,,Udział jabłek odmian letnich w krajowej produkcji jest relatywnie niewielki tj. stanowią nieznaczny udział w produkcji. Tegoroczne plonowanie jabłoni zapowiada się na poziomie wyższym od ubiegłorocznego, ale regionalnie występujące nawałnice i gradobicie przyczyniły się do zmniejszenia zbiorów.”

Aktualności rolnicze- Rynek owoców 2021

© Jedną z odmian jabłek wczesnych (letnich) jest papierówka.

fot. pixabay.com

Wzrost można zauważyć również w przypadku cen za jabłka wczesne z tegorocznych zbiorów, o czym wspomniał również dr Paweł Kraciński:

-Obecnie w sprzedaży znajdują się jabłka z ubiegłorocznych zbiorów oraz tegoroczne owoce odmian letnich. Ceny za świeże plony są wyższe i na rynkach hurtowych wynoszą najczęściej od 2,00 do 3,00 zł/kg. Sprzedaż do sieci handlowych odmian letnich jabłek ma mniejsze znaczenie.

Źródło: PAP

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.7 / 5. Liczba głosów 6

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *