Sezon na szparagi. Trwają żniwa, lecz kokosów raczej nie będzie

Sezon na szparagi w pełni. Ich producenci nie mają łatwo, bo brakuje rąk do pracy przy zbiorze. Ceny są na umiarkowanym poziomie, zapewniającym zysk.

Szparagi stają się coraz bardziej popularnym warzywem w naszym kraju. Największe plantacje znajdują się zachodniej części kraju, od województwa dolnośląskiego aż po pomorskie. Teraz trwa pełnia sezonu. Ceny w sklepach zaczynają się od 8 zł wzwyż za pęczek.

Trwają zbiory – sezon na szparagi w Polsce

Można śmiało stwierdzić, że szparagi noszą znamiona warzywa luksusowego. Sezon na nie trwa krótko, bo zaczyna się po 20 kwietnia i trwa do świętego Jana, czyli do 24 czerwca. Nigdy nie były tanie, a jeden pęczek to za mało, by móc delektować się ich wybornym smakiem. Za sprawą kryzysu, który odczuwa już każdy, ludzie zaczynają zwracać większą uwagę na swoje wydatki.

– Zauważamy spadek popytu na szparagi – stwierdza Mirosław Szreder, dyrektor sprzedaży w podwrocławskiej firmie AGRAR MAGNICE. – Ludzie ograniczają wydatki, a szparagi nie są przecież artykułem pierwszej potrzeby. Dzięki temu, że część środków do produkcji zakupiliśmy jeszcze po starych cenach, wyjdziemy na swoje. Szparagi sprzedajemy w cenie 16 zł/kg. Mamy też problemy z pracownikami, bo brakuje chętnych do pracy przy zbiorze. Z tego powodu zmieniła się struktura naszej produkcji. Kiedyś specjalizowaliśmy się głównie w białych szparagach, a w ubiegłym roku przekwalifikowaliśmy się na zielone. Ich zbiór jest łatwiejszy i nie wymaga takiej wprawy.

Sezon na szparagi w Polsce. Uprawę zaczynał od zera

Hubert Krasnodębski ze Słupcy w województwie wielkopolskim uprawia szparagi od sześciu lat. Odziedziczył kilka hektarów ziemi po dziadku i długo się zastanawiał, na co je przeznaczy. W końcu zdecydował się na szparagi, które okazały się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Uprawia je na 3 ha. Są to w większości szparagi białe.

– Dość długo mieszkałem za granicą – mówi Hubert Krasnodębski. – Pracowałem tam w ogrodnictwie. Wracając do kraju miałem różne pomysły, łącznie z uprawą boczniaków, ale postanowiłem zaryzykować ze szparagami. To była dobra decyzja, bo są to obecnie najbardziej dochodowe warzywa w Polsce. W najbliższej okolicy jestem w zasadzie monopolistą. Zaopatruję w szparagi restauracje, warzywniaki i markety. Nic się nie marnuje, a ceny są na przyzwoitym poziomie. Za pęczek szparagów otrzymuję od 7 do 8 zł. Cały czas się rozwijam i chcę iść w stronę sprzedaży internetowej.

Szparagi. Brakuje chętnych do zbioru szparagów

Trwa sezon na szparagi. Zbiory są na dobrym poziomie, bo pogoda była idealna dla tych warzyw z łagodną zimą i niezbyt ciepłą wiosną. Dopiero od kilku tygodni odczuwają niedobór wody. Przy zbiorze mogą pracować tylko doświadczone osoby. W niektórych regionach kraju są problemy ze znalezieniem chętnych do pracy.

Mam pracowników do zbioru – kontynuuje Hubert Krasnodębski. – Płacę za godzinę 18 zł, a w weekendy 19 zł. Do tego dochodzi premia. Jest to praca ciężka, ale opłacalna. Współpracuję też z miejscowymi Kołami Gospodyń Wiejskich, by popularyzować szparagi. Podczas Słupeckich Dni Rodziny panie przygotują potrawy z tych smacznych i bardzo zdrowych warzyw.


Przeczytaj również: Spółdzielnie mleczarskie na celowniku prezesa UOKiK


Sezon na szparagi. Szparagi są smaczne, zdrowe i niskokaloryczne

Szparagi należą do wyjątkowo zdrowych warzyw. Są bogate w błonnik i witaminy, a dzięki zawartości glutationu podnoszą odporność organizmu. Ponadto mają inulinę, która dobroczynnie wpływa na układ pokarmowy.

 Są bardzo dobrym warzywem dla osób będących na diecie, ponieważ 100 g produktu ma tylko 18kcal. Zawierają bardzo dużo białka, witaminy C, K i z grupy B, żelazo, potas, magnez, selen i fosfor – wyjaśnia Ewa Grabowska, nauczycielka przedmiotów gastronomicznych w Zespole Szkół Technicznych im. Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie w województwie kujawsko-pomorskim. – Polecam je w wersji z makaronem i sosem.

Szparagi z makaronem i serem

  • 1 kg zielonych szparagów
  • 250 g makarony grubego wstążki
  • 100 ml śmietany 30%
  • 100 g sera chedar
  • 3 łyżki tłuszczu do smażenia
  • sól

Sposób wykonania

Ugotować makaron tak, żeby był lekko twardawy. Zdrewniałe części szparagów wyrzucić, resztę pokroić na miejsce części 3, 4 cm, odłożyć kawałki z główką. Smażyć na rozgrzanym tłuszczu w głębokim naczyniu, przykryć garnek pokrywka na około 5 minut. Po tym czasie dodać górna część łodyżek i smażyć kolejne 5 minut pod przykryciem. Ser zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Do garnka ze szparagami dołożyć ugotowany makaron, śmietankę i ser. Wszystko wymieszać i smażyć około 5 min bez przykrycia. Doprawić według uznania solą.

Jaki będzie sezon na szparagi 2022?

Dla producentów ten sezon na szparagi nie będzie zbyt dochodowy. Oferowane ceny są na takim poziomie, że zapewniają średni zysk. Jednak spada zainteresowanie ze strony klientów, którzy zaczynają ograniczać wydatki z powodu kryzysu i dającej się we znaki inflacji. Ponadto brakuje chętnych do pracy przy zbiorze szparagów.

Nie można jednak popadać w pesymizm i przynajmniej kilka razy w sezonie przygotować sobie jakąś potrawę ze szparagów. Są tak zdrowe i smaczne, że grzechem byłoby tego nie zrobić. Wyjdzie to nam na zdrowie.

Czytaj również: Ceny zbóż na targowiskach wciąż biją rekordy. Dowiedz się więcej!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 6

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *