TMR to mieszanina pasz objętościowych i treściwych wzbogacona o niezbędne krowom składniki mineralne i witaminy. Ten system to jeden z najpowszechniejszych sposobów żywienia bydła mlecznego.
Najlepszymi składnikami TMR są kiszonki o optymalnym poziomie suchej masy: ok. 35% w przypadku kiszonki z kukurydzy, sianokiszonki z traw i roślin motylkowatych oraz 25% w przypadku prasowanych wysłodków.
Jak prawidłowo przygotować dobry TMR, na co zwracać uwagę, jak ocenić jakość mieszaniny – to tylko kilka z wielu ważnych pytań, na które odpowiedzą eksperci podczas XVI Ogólnopolskiej Konferencji Hodowców Bydła Mlecznego. Organizatorem tego wyjątkowego wydarzenia, które odbędzie się w dniach 25 – 29 stycznia – jest firma Blattin – jeden z największych i najważniejszych w Polsce dostawców profesjonalnych środków żywienia zwierząt.
Wydajne żywienie krów mlecznych
– Nasze konferencje mają dawać uczestnikom konkretne korzyści – mówi Katarzyna Górna z firmy Blattin. – Misją naszej firmy jest pomagać rolnikom, by jak najlepiej i najbardziej efektywnie prowadzili swoje gospodarstwa. Jesteśmy po to, by doradzać i edukować.
Konferencja podzielona jest na dwie części: teoretyczną i praktyczną. W ramach pierwszej wykłady prowadzić będą: prof. Zygmunt Maciej Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Dariusz Szopa – dyr. działu Blattin Technika. Dla rolników będzie to dobra okazja, by uzupełnić swoją wiedzę.
– Żywienie systemem TMR to jedyna alternatywa dla żywienia wysoko wydajnych krów – wyjaśnia prof. Zygmunt Maciej Kowalski. – Samo posiadanie wozu paszowego nie oznacza, że żywimy krowy tym systemem. Jak zrobić dobry TMR i jak to ocenić wymaga odpowiedniego przygotowania i właśnie o tym będziemy mówić na konferencji.
Porównanie pracy wozu paszowego poziomego z pionowym
Część praktyczna prowadzona będzie kolejno w pięciu gospodarstwach, w różnych regionach kraju. Po raz pierwszy w Polsce, przeprowadzony zostanie test porównujący pracę wozów paszowych z pionowym i poziomym systemem tnąco-mieszającym.

Chcemy pokazać, że nowoczesne systemy poziome, pozwalają przygotować lepszą strukturę TMR – mówi Dariusz Szopa
– Celem testu jest pokazanie efektywności pracy tych dwóch rodzajów wozów – mówi Dariusz Szopa – dyr. działu Blattin Technika. – Chcemy pokazać jakie możliwości mają obie maszyny, jaki jest koszt ich pracy oraz efekt końcowy w postaci TMR. Wóz paszowy to sprzęt, który w gospodarstwie pracuje codziennie. Chcemy pokazać, że nowoczesne systemy poziome, pozwalają przygotować lepszą strukturę TMR, a równocześnie nawet w 50% oszczędzić czas i pieniądze wydane na paliwo.
Jak zrobić skuteczny TMR?
A oto szczegółowy program konferencji:
25 stycznia 2016 r. o godz. 9.30
Kompleks Hotelowy „Chrobry” Pokrzywna 69, 48-267 Jarnołtówek woj. opolskie.
Test porównawczy odbędzie się na Fermie Wierzbiec należącej do Stadniny Koni Prudnik (Wierzbiec 48-200 Prudnik). Ferma o obsadzie 600 krów, których średnia wydajność dzienna od dojnej krowy wynosi 31 litrów. Obiekt wybudowany kilka lat temu, w tamtym roku poddany modernizacji w zakresie budowy nowej baterii silosów.
26 stycznia 2016 r. o godz. 9.30
Restauracja Darwid ul. Powstańców Wielkopolskich 42, 63-840 Krobia woj. wielkopolskie
Test porównawczy odbędzie się w Gospodarstwie Rolnym KARZEC Wiesław Jankowski, 63-840 Karzec. Ferma o obsadzie 200 krów, których średnia wydajność dzienna od dojnej krowy wynosi 30 litrów.
27 stycznia 2016 r. o godz. 10.00
Restauracja Art Cafe ul.Dworcowa 7, 89-100 Nakło nad Notecią woj. kujawsko-pomorskie.
Test porównawczy odbędzie się w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Uniwersytetu Techniczno – Przyrodniczego im. J. i J. Śniadeckich w Bydgoszczy (89-122 Minikowo)
28 stycznia 2016 r. o godz. 10.00
Dworek Victoria Grajewo ul.Wojska Polskiego 82, 19-200 Grajewo woj. podlaskie
Test porównawczy odbędzie się Gospodarstwie Rolnym Tadeusza i Przemysława Skrodzkich, Cyprki 14, 19-200 Grajewo
29 stycznia 2016 r. o godz. 10.00
Sala Bankietowa Wersal ul. Szosa Ciechanowska 3 06-300 Przasnysz woj. mazowieckie
Test porównawczy odbędzie się w Gospodarstwie Rolnym Krupka Adam w miejscowości Nowy Szczeglin 19, 06-213 Sypniewo
Udział w konferencji można potwierdzić pod numerami telefonów:
668 116 517
77 465 44 24
Dodaj komentarz