Wysokość plonów kukurydzy na ziarno daje powody do zadowolenia

Download PDF

Wysokość plonów kukurydzy na ziarno jest powyżej oczekiwań. Miejscami w kraju jeszcze trwają zbiory kukurydzy na ziarno, które w tym roku są opóźnione. Jednak na ich wysokość rolnicy nie mogą narzekać. Co ciekawe, oferowane ceny na początku żniw były niższe od obecnych.

Zbiory kukurydzy na ziarno rozpoczęły się z opóźnieniem. W niektórych regionach kraju kukurydza jeszcze stoi na polach. Może to wpłynąć na jakość ziarna, ale nie wszędzie rolnicy mogą wjechać na pole ciężkim sprzętem, bo jest zbyt mokro.

Zbiory kukurydzy 2020

W naszym województwie zbiory kukurydzy na ziarno dobiegają końca – mówi Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej. – Szacuję, że zebrano już 80% kukurydzy. Jednak nie na każde pole można w tej chwili wjechać, bo jest zbyt mokro, a kombajn jest dość ciężką maszyną. Przymrozki są niewielkie i nie poprawiają sytuacji na polach. Tegoroczne warunki pogodowe były dla kukurydzy dość zaskakujące. Na przełomie lipca i sierpnia w niektórych rejonach zabrakło wilgoci, co mogło przełożyć się na wysokość zbiorów. Jednak na ich wysokość największy wpływ ma klasa gleby i zastosowanie właściwych praktyk rolniczych. Jak rolnik odpowiednio zadbał, to na plony narzekać nie może.

Wysokość plonów kukurydzy

Tegoroczne zbiory kukurydzy na ziarno, choć rozpoczęły się z opóźnieniem, rolnicy mogą zaliczyć do udanych.

fot. Małgorzata Chojnicka

Wysokość plonów kukurydzy na dobrym poziomie

Na wysokość plonów kukurydzy rolnicy nie narzekają. Zbiory są na dobrym poziomie, bo wynoszą średnio 9 -11t/ha.

– Kukurydzę na ziarno miałem na ponad 4 ha – stwierdza Piotr Sikora z Maliszewa  (gm. Lipno, woj. kujawsko-pomorskie). – Zebrałem średnio 11,5t/ha. Jestem zadowolony ze zbiorów. Za tonę ziarna otrzymałem 410 zł.

Cena za ziarno kukurydzy od 410 zł/t wzwyż

Wysokość cen za ziarno kukurydzy waha się od 410 zł/t do 520 zł/t. Na początku żniw były one niższe, ale w miarę zbiorów wzrosły. Wszystko przez wilgotność ziarna, która na początku żniw była bardzo wysoka.

 – W tym roku gorzej jest z cenami – kontynuuje prezes Piotr Walkowski. – Zbiory kukurydzy zaczęły się później, bo dopiero w październiku. Wtedy oferowano od 420 zł do 450 zł/t przy wilgotności 30%. Teraz wzrosły do 490 zł/t. Analogicznie sytuacja wygląda z cenami suchego ziarna. Na początku cena wynosiła 680 zł/t, a w tej chwili to już 720 zł/t.  

Ze zbiorami kukurydzy na ziarno warto było poczekać i zyskali ci, którzy albo nie mogli wjechać na pole, albo nie dysponowali sprzętem. Wysokość plonów kukurydzy jest odpowiednia, a w połączeniu z dobrą ceną za ziarno daje powody do zadowolenia.

– W tym roku ceny ziarna kukurydzy kształtowały się dość paradoksalnie, bo na początku zbiorów były niższe niż obecnie  – stwierdza Andrzej Pączkowski, przewodniczący Rady Powiatowej Kujawsko – Pomorskiej Izby Rolniczej w Lipnie, zawodowo zajmujący się doradztwem rolniczym. – Stracili zatem ci, którzy się pośpieszyli. Wszystko przez to, że była bardzo duża wilgotność ziarna. I tak ceny wzrosły z 420 zł/t do 520 zł/t.

Tak to już jest, że nie zawsze zyskuje ten, kto pierwszy zbierze plon. Tegoroczne zbiory kukurydzy na ziarno są tego przykładem.

O dobrych zbiorach kukurydzy na ziarno w sezonie 2021 pisaliśmy również w artykule – Zbiory kukurydzy na ziarno.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o