Ceny jabłek to jakiś dramat!

– Takich niskich cen nie ma nigdzie na świecie!– uważają sadownicy i apelują do firm skupujących owoce o „opamiętanie się”. To reakcja rolników na obecne ceny jabłek przemysłowych w skupach, które utrzymują się na poziomie poniżej 20 groszy za kilogram.

To miał być udany sezon. Choć jabłek nie brakuje, ich ceny pozostawiają wiele do życzenia. Po kilku tygodniach handlu jabłka przemysłowe potaniały do 18-20 gr/kg, a jabłka deserowe do 60 gr/kg.

– Takich cen nie ma dziś nigdzie na świecie. Nigdzie! Nic też nie uzasadnia płacenia tak niskich cen przekonuje Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. – Zwracam się, więc z apelem o opamiętanie się wszystkich, którzy w tym biznesie działają: przetwórców, firm handlowych, grup producenckich i niektórych sadowników – podkreśla.

Skąd takie ceny jabłek?

ceny jabłek

Ceny jabłek przemysłowych znacznie potaniały po zaledwie kilku tygodniach handlu.

Związek Sadowników RP przekonuje, że obecnych niskich cen nie można tłumaczyć nadprodukcją, a sytuacja na światowym rynku nie sprzyja obniżkom. Zbiory tych owoców w Chinach nie będą wysokie, a w Stanach Zjednoczonych utrzymają się na poziomie z poprzednich lat.

Przeczytaj więcej o problemach sadowników! Niskie ceny owoców to efekt zmowy cenowej?

Jabłek na krajowym rynku nie brakuje, a skupy wykorzystują tę sytuację i narzucają nam niskie ceny. Tak dalej być nie może, bo produkcja jabłek przestanie się wkrótce opłacać – mówi w rozmowie z portalem agroFakt Marek Okupniak z Mazowsza.

ceny jabłek

Na  niskie ceny owoców skarżyli się niedawno producenci owoców miękkich. Teraz donoszą o tym producenci jabłek.

Sadownicy mówią dość!

Producenci jabłek zapowiadają, że będą walczyć o swoje. Związek Sadowników RP twierdzi, że „rolnicy gotowi są pojechać pod firmy handlujące „deserem” i grupy producenckie, w tym własne”. 

Gospodarze chcą powtórzyć niedawne protesty, z których największy odbył się w połowie lipca w stolicy. Producenci owoców domagali się podczas niego podniesienia niskich cen tych produktów w skupach.

Przeczytaj więcej o prognozach na ten sezon

Interwencyjny skup jabłek przemysłowych z problemami

Choć interwencyjny skup jabłek przemysłowych ruszył w październiku ubiegłego roku to wielu sadowników nadal nie otrzymało pieniędzy!

10 kwietnia 2019

Jakie ceny na Wielkanoc?

Jakie będą ceny na Wielkanoc? Które produkty podrożały, a które staniały?

18 kwietnia 2019

Ceny zbóż i rzepaku

Na rynku zbóż widoczna jest nadwyżka podaży pszenicy konsumpcyjnej. Popyt na to ziarno jest mniejszy niż pod koniec marca!

19 kwietnia 2019