Jak rozpoznać ciążę u loch?

Warunkiem utrzymania ciąży po zapłodnieniu u trzody chlewnej jest wytworzenie, co najmniej pięciu ciałek żółtych ciążowych, które produkują progesteron.

Ze względów ekonomicznych, celem hodowcy jest jak najszybsze zdiagnozowanie skutecznej inseminacji. Ciąża świni może zostać potwierdzona, dzięki wykorzystaniu kilku sposobów.

Analiza moczu lub krwi

ciąża świni

Ciężarna locha

Jedną z metod diagnostycznych jest badanie laboratoryjnie, w którym analizie poddaje się mocz lub krew samicy pod względem poziomu estrogenu i progesteronu. Badanie przeprowadza się między 25. a 30. dniu po pokryciu.

Badanie rektalne

Kolejnym sposobem potwierdzenia ciąży jest badanie rektalne, jednak jest to bardzo trudny sposób diagnozowania ciąży. Wykonuje się je pomiędzy 15. a 30. dniem ciąży i polega na badaniu średnicy tętnicy biodrowej zewnętrznej i tętnicy macicznej środkowej.

Wykrycie ciąży za pomocą ultradźwięków

Aparat Dopplerowski wychwytuje tętno pępowiny płodu i tętnic macicznych matki.

Najbardziej powszechną i najłatwiejszą metodą jest metoda ultradźwiękowa, którą przeprowadza się od 19. dnia ciąży, gdy zapłodniona macica stopniowo powiększa się, wypełnia płynem owodniowym i zmienia swoje położenie, obniżając się w kierunku powłok brzusznych. Ciąża świni może zostać zdiagnozowana metodami ultradźwiękowymi za pomocą 3 urządzeń.

Aparat Dopplerowski

Pierwszym z nich jest Aparat Dopplerowski, który jest detektorem tętna. Metoda polega na tym, że równocześnie z rozchodzeniem się fali dźwiękowej jej długość (odległość kolejnych zagęszczonych warstw powietrza) zmniejsza się w kierunku ruchu źródła dźwięku, a w kierunku przeciwnym wzrasta.

Urządzenie wychwytuje tętno pępowiny płodu i tętnic macicznych matki i rejestruje fale rozchodzące się w jamie brzusznej, odbijające się od serca płodu oraz pępowiny. Jeśli obiekt odbijający ultradźwięki, np. serce, porusza się rytmicznie, to odbite fale mają rytmicznie zmienną częstotliwość. Wadą metody jest wykrywanie obecności tylko żywych płodów.

Detektor wód płodowych

Trzoda chlewna

Locha z prosiętami

fot. Fotolia

Kolejnym urządzeniem jest detektor wód płodowych. Podczas badania wiązka ultradźwięków odbija się od płynów i wraca z powrotem do sondy. W przypadku ciąży, gdy przemieszczająca się ku tyłowi macica i opiera o ścianę otrzewnej, urządzenie będzie emitowało dźwięk ciągły. Przerywany sygnał oznacza brak ciąży. Badanie za pomocą detektora wód płodowych jest najbardziej popularną metodą, przede wszystkim ze względu na łatwość obsługi urządzenia jak i stosunkowo niską cenę.

Badanie ultrasonografem (USG)

Przy diagnostyce ciąży wykorzystywany jest również ultrasonograf (USG). Sonda urządzenia emituje sygnały ultradźwiękowe, fale elektromagnetyczne przechodzą przez tkanki miękkie ciała zwierzęcia i w zależności od rodzaju struktur przekazywany jest różny sygnał elektryczny odtwarzany na ekranie monitora w postaci obrazu. Kształt oraz barwa obrazu zależą od gęstości tkanek. Wody płodowe mają zabarwienie ciemne, tkanki miękkie płodu – jasnoszare, a tkanka kostna – białe. Jest to najdokładniejsze urządzenie stosowane w diagnostyce ciąży u loch. Ponadto ultrasonograf można wykorzystać do monitoringu rozwoju zarodków oraz oceny stanu płodów.

Ciąża świni

Podczas zakończenia porodu urządzenie to wykorzystywane jest do sprawdzenia czy wszystkie płody zostały urodzone. W przypadku diagnostyki ciąży należy pamiętać, że u loch występują czasami poronienia w okresie późniejszym, dlatego obserwacja samic pokrytych musi obejmować 2 cykle rujowe ok. 42 dni. Po trzykrotnym nieskutecznym kryciu zalecane jest wybrakowanie lochy.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 13

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *