Międzyplon ścierniskowy: kończy się termin

Do 20 sierpnia trzeba wysiać międzyplon ścierniskowy – jeśli został zadeklarowany przy wniosku o dopłaty. Co zrobić, jeśli nie dotrzymamy terminu?

Kończy się czas na wysianie międzyplonu ścierniskowego. Niemniej jednak w wielu miejscach w Polsce trwają żniwa. Rolnicy boją się, że nie uda się dochować ustawowego terminu.

W wielu miejscach żniwa trwają w najlepsze i rolnicy nie myślą o tym, że koniec terminu na wysianie międzyplonu ścierniskowego niebezpiecznie się już zbliża.

Maria Kamecka, doradca z Turku z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu

Rzeczywiście, żniwa trwają, a rolnicy martwią się przede wszystkim tym, żeby zebrać zboże z pola – mówi Maria Kamecka, doradca z Turku z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. – W wielu miejscach żniwa trwają w najlepsze i rolnicy nie myślą o tym, że koniec terminu na wysianie międzyplonu ścierniskowego niebezpiecznie się już zbliża. Do utrzymania odpowiedniej powierzchni proekologicznej są zobowiązani rolnicy, którzy posiadają gospodarstwa powyżej 15 ha gruntów ornych. By spełnić ten wymóg należy wykazać, że 5% gruntów ornych wchodzących w skład gospodarstwa to obszary cenne środowiskowo. Jeśli zaplanowaliśmy siew międzyplonu ścierniskowego, to należy go wysiać w terminie od 1 lipca do 20 sierpnia i musi być on utrzymany na polu co najmniej do 1 października.

Co jednak zrobić, jeśli rolnik nie może dochować obowiązującego terminu, pomimo zadeklarowania we wniosku o dopłaty bezpośrednie międzyplonu ścierniskowego jako sposobu na zazielenienie gospodarstwa?

Jeśli taka sytuacja się zdarzy trzeba ją zgłosić do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i zmienić element EFA np. na międzyplon ozimy – radzi Maria Kamecka. – Możliwa jest również zmiana gatunku roślin wysiewanych w mieszankach w międzyplonie ścierniskowym lub ozimym oraz zamiana działki, na której będzie utrzymywany obszar EFA. Najważniejsze, żeby nie próbować samemu kombinować, tylko zgłosić to w agencji.

To już kolejny rok obowiązywania zazieleniania, więc rolnicy już lepiej znają obowiązujące w tej sprawie prawo.

Maria Kamecka, doradca z Turku z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu

Jest to ważne także z tego powodu, że agencja na pewno będzie przeprowadzać kontrole.

To już kolejny rok obowiązywania zazieleniania, więc rolnicy już lepiej znają obowiązujące w tej sprawie prawo – dodaje pani Kamecka. Wszystko to, czego nie uda się nam zrobić w terminie lub robimy inaczej niż zadeklarowaliśmy we wniosku o dopłaty musimy zgłaszać agencji.

O sprawę tegorocznych międzyplonów ścierniskowych zapytaliśmy także Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – sytuacja jest bowiem o tyle inna, że to nie z winy rolników, ale przez złą pogodę terminy mogą nie zostać dotrzymane. Oczekujemy w tej sprawie na odpowiedź z ministerstwa.

A jakie rośliny warto wysiać na późny międzyplon ścierniskowy? O tym jutro!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *