Na początek sezonu: Targi FERMA

Na początek sezonu: Targi FERMA

I producenci sprzętu, i hodowcy przyzwyczaili się, że sezon targowy rozpoczyna się w Łodzi. Tu właśnie odbyły się Targi FERMA.

I producenci sprzętu, i hodowcy przyzwyczaili się, że sezon targowy rozpoczyna się w Łodzi. Tu właśnie w miniony weekend odbyły się pierwsze w sezonie Targi FERMA.

Ze swoimi produktami na targi przyjechało ponad 200 firm. I choć można narzekać, że miejsca – zwłaszcza dla dużych maszyn – było mało, to jednak frekwencja dopisała.

– Jestem z Łodzi – mówi Andrzej Misztal. – Ale przyzwyczailiśmy się z żoną, że w obiektach targowych często jest coś ciekawego, więc przychodzimy obejrzeć prawie każdą wystawę. Wierzyć się nie chce, że technika hodowli dziś jest taka, że wszystko robią automaty.

Skorzystałem z oferty AgroFoto.pl i przyjechałem sprawdzić kiszonkę, którą produkujemy w naszym gospodarstwie.

Grzegorz z miejscowości Izdebki

– I to takie automaty, że trzeba się na tym naprawdę znać – mówi Waldemar Wyrodek z firmy Arntjen. – Dziś rolnik-hodowca musi być wykształcony.

Dlatego też organizatorzy Targów FERMA postanowili połączyć przyjemne, czyli oglądanie boksów przygotowanych przez wystawców, z pożytecznym, czyli wykładami, które gościom targów miały przybliżyć najnowsze osiągnięcia naukowe. Największą frekwencją cieszyła się jednak wystawa.

– Skorzystałem z oferty AgroFoto.pl i przyjechałem sprawdzić kiszonkę, którą produkujemy w naszym gospodarstwie – mówi pan Grzegorz z miejscowości Izdebki. – Wiele się dowiedziałem, na pewno tę wiedzę wykorzystam.

Przyjechaliśmy z naszymi prasami i owijarkami, ale na naszą nowość trzeba będzie poczekać na targi w Bednarach.

Monika Jakszta z firmy McHale

A dowiedzieć można się było nie tylko, jak przygotować wzorową kiszonkę, ale i jak zbudować silos, jaką paszę wybrać i jakie maszyny są „najmodniejsze” w tym sezonie.

– Przyjechaliśmy z naszymi prasami i owijarkami, ale na naszą nowość trzeba będzie poczekać na targi w Bednarach – mówi Monika Jakszta z firmy McHale. – Myślę, że trafi w gusta rolników.

Mimo to handlowcy podkreślają, że na targach się nie handluje. Więc po co się tu przyjeżdża?

– Żeby porozmawiać z rolnikami i rozwiać ich wątpliwości – mówią zgodnie. – Także po to, żeby się pokazać. Bo jak kogoś nie ma na targach, to nieomal jakby nie istniał. I od razu konkurencja działa…

Wiele firm zajmuje się bowiem podobnymi sprawami. Którą z nich rolnik wybierze?

– To zawsze jest pytanie, czy kupić drożej czy taniej i czy zawsze droższe jest lepsze? – zastanawia się pan Leszek, rolnik spod Łodzi. – Z mojego doświadczenia wynika, że czasem tańsze bywa lepsze. Takie targi to dla mnie okazja, żeby porozmawiać z innymi rolnikami, użytkownikami i wymienić się doświadczeniami.

– Dobrze, że targi są w Łodzi i dobrze, że w takim sezonie, gdy nie ma jeszcze prac polowych – dodaje Marek Majewski, hodowca z pow. konińskiego. – Ja na targi do Kielc nie pojadę, za miesiąc będę miał pełne ręce roboty.

Czy więc targi były udane? Biorąc pod uwagę liczbę gości i liczbę stoisk, które można było zwiedzić – na pewno. Jedno jest pewne – współczesna hodowla ma coraz mniej wspólnego z tym, co pamiętamy z naszego dzieciństwa. Czy to dobrze? Każdy z nas musi to ocenić sam.

26

Odstrzał dzików = więcej ASF w Polsce?

Odstrzał dzików może wpłynąć na szybsze i łatwiejsze rozprzestrzeniania się ASF w Polsce. Co zrobić, aby nie przynieść wirusa do swojego gospodarstwa?

9 marca 2018

Krycie świń: inseminacja czy krycie naturalne?

Właściwe zapłodnienie pozwala na maksymalne wykorzystanie potencjału rozrodczego. Postawić więc na inseminację czy naturalne krycie?

15 marca 2018

Padły dzik – co zrobić, jak się na niego natkniesz?

Padły dzik jest bardzo dużym zagrożeniem. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio się zachować, kiedy się na niego natkniemy.

6 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij